Urlopy macierzyńskie i rodzicielskie w 2016 roku

Ostatnio poruszany temat podziału majątku wspólnego zdecydowanie nie został niewyczerpany. Nie da się tego uczynić w paru krótkich wpisach takich jak „Co moje to moje, a co twoje to moje„, czy „Związek konkubencki, a przepisy prawa„, w którym także nieco na ten temat przemyciłam. Przysyłacie mi na skrzynkę mailową różne pytania dot. podziału majątku. W miarę możliwości na nie odpowiadam, ale byłoby lepszym rozwiązaniem gdybyście pytania zadawali w komentarzach, wtedy na odpowiedzi skorzysta więcej osób.

Póki co, przerywam rozważania o majątku wspólnym małżonków, do którego z pewnością wrócę, na rzecz urlopów macierzyńskich i rodzicielskich, bo to jest to co Prawnika na macierzyńskim najbardziej powinno interesować ;)

Doprecyzuję na marginesie, że od ponad 3 lat nie przebywam na macierzyńskim i ponownie się na taki nie wybieram, ale nazwa bloga przecież zobowiązuje ;)

Skoro od 2 stycznia 2016 r. zmieniły się przepisy kodeksu pracy w zakresie urlopów macierzyńskich Prawnik na macierzyńskim nie może o nim nie wspomnieć.

Na tym blogu znajdziesz sporo wpisów poświęconych temu tematowi takich jak np.: mój inauguracyjny wpis, do którego mam szczególny sentyment: Prawnik na macierzyńskim, czyli o tym czy warto zajść w ciążę!!! , ale też cała seria kolejnych:

Ojcze, na jakim ty urlopie przebywasz?„, ”Uwaga, ciężarne atakują!”, ”Z próżnego i Salomon nie naleje„, czy też ”Urlop rodzicielski wciąż w fazie projektu„, ”Mamo, To Ja!… Twój Prawnik na macierzyńskim„, Apetyt rośnie w miarę jedzenia – jestem Matką Gorszego Roku!, ”Dlaczego matki pierwszego kwartału zostały pominięte?„.

Przypominam je też dlatego, żeby uświadomić ci, że nie wszystkie treści tam zamieszczone są aktualne. Prawo się zmienia na bieżąco, tak więc najwyższy czas, aby opowiedzieć jak to wygląda w roku 2016.

Jedziemy…

Obecnie, tj. od 2 stycznia 2016 r. mamy już tylko dwa rodzaje urlopów: macierzyński i rodzicielski. Podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi:

 • 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
 • 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie;
 • 33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie;
 • 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie;
 • 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Swoją drogą, moja wyobraźnia nie ogarnia takiego przypadku jak czworo czy pięcioro dzieci przy jednym porodzie. Mogę tylko podejrzewać, że przy takim wyczynie to i 37 tygodni może być niewystarczające.

Pamiętaj!
Przed przewidywaną datą porodu możesz wykorzystać do 6 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Przepis ten jednak jest stosunkowo rzadko wykorzystywany, bo na ogół na tym etapie, kobiety, jeśli mogą, to lądują już na L4 co umożliwia im wykorzystanie całego urlopu macierzyńskiego już po porodzie. Jeżeli nie korzystasz z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego jest dzień porodu.

Urlop rodzicielski

Znika więc tzw. macierzyński urlop dodatkowy i pojawia się wydłużony urlop rodzicielski. W praktyce oznacza to, że bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego rodzicowi, przysługuje prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do:

 • 32 tygodni – jeśli matka urodziła 1 dziecko
 • 34 tygodni – jeśli matka urodziła więcej dzieci przy jednym porodzie.

Pamiętaj!
Żeby skorzystać z urlopu rodzicielskiego, musisz złożyć pisemny wniosek do pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu (dotychczas było 14 dni) wówczas pracodawca ma obowiązek uwzględnić twój wniosek.

Możesz zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego w każdym czasie za zgodą pracodawcy i powrócić do pracy.

Możesz łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który udziela tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.

Tu ciekawa uwaga: Do tej pory też było można było łączyć pracę z urlopem rodzicielskim, ale obecnie w takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy. Innymi słowy, możemy pracować na ½ etatu i nie tracimy rodzicielskiego za ten czas, tylko wydłuża się on proporcjonalnie.

Urlop rodzicielski dla mamy i taty

Z urlopu rodzicielskiego mogą jednocześnie korzystać oboje rodzice dziecka. W takim przypadku łączny wymiar urlopu rodzicielskiego nie może przekraczać wymiaru urlopu. W praktyce każde z rodziców może wykorzystać po 16 tygodni (lub 17 tygodni –  jeśli urodziło się więcej niż jedno dziecko jednocześnie), tak by łącznie nie przekroczyć pełnego wymiaru trwania urlopu rodzicielskiego.

Zasiłek w okresie urlopów

Za okres w którym przebywasz, a urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, a także ojcowskim dostaniesz zasiłek macierzyński. Zasady jego wypłaty reguluje ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

W tym roku zasada ustalania wysokości zasiłku pozostaje taka sama, tj. albo przez cały okres urlopów otrzymuje się zasiłek w wysokości 80%, albo 100% i 60%.

Urlop w częściach

Urlop rodzicielski można wykorzystać w częściach. Dotychczas były to 3 części a teraz są 4.
Nowością jest także to, że obecnie jest możliwość udzielenia maksymalnie 16 tygodni urlopu rodzicielskiego w terminie, który nie przypada bezpośrednio po poprzedniej części urlopu. Od tego roku możliwe jest bowiem wykorzystanie części urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 16 tygodni w terminie do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat, a więc nie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Pamiętaj!
Możesz zdecydować, że część urlopu rodzicielskiego wykorzystasz w okresie późniejszym niż kolejne tygodnie przypadające po sobie.
np. już dziś wiesz, że w późniejszym okresie planujecie rodzinny wyjazd lub będziecie chcieli wykorzystać taki urlop na moment adaptacji dziecka w przedszkolu.

Urlop ojcowski

Dotychczas wynosił on 2 tygodnie i należało go wykorzystać nie później niż do ukończenia przez dziecko 1 roku życia. Dziś długość urlopu się nie zmienia ale ojciec może z niego skorzystać aż do 2 roku życia dziecka i będzie mógł ten urlop podzielić na 2 części.

Pamiętaj ojcze!
Jeśli chcesz skorzystać z urlopu ojcowskiego, złóż wniosek do pracodawcy nie później niż w terminie 7 dni od dnia w którym planujesz taki urlop wykorzystać.

Na dziś to tyle.

Jeśli podoba ci się tu i chcesz być na bieżąco – śledź Prawnika na macierzyńskim na Facebook’u i Google.

http://prawnik-na-macierzynskim.blog.pl/o-mnie/

23 komentarzy

 1. ~ChicaMala · 23 stycznia 2016 Odpowiedz

  To ja zacznę z pytaniem :-) Mam umowę na czas określony do 5 lub 6 sierpnia 2016 roku, poród w teorii wypada na początek lipca. Wiem, że przysługuje mi prawo do urlopu macierzyńskiego, ale czy mam możliwość złożenia wniosku od razu też o rodzinny? Czy w ogóle w takim przypadku przysługuje mi urlop rodzinny?
  Dodatkowe pytanie – jestem też zatrudniona na umowę zlecenie. Niestety nie udało się dogadać z pracodawcą, żeby zamienił mi całość na umowę o pracę (niestety będę przez pójście im na rękę z umowami sporo stratna na świadczeniach), ale termin zakończenia zlecenia również wypada na początek sierpnia. Od lutego idę na zwolnienie lekarskie. Czy w takiej sytuacji pracodawca może mi wypowiedzieć umowę zlecenie?

  • Prawnik na macierzyńskim · 24 stycznia 2016 Odpowiedz

   Chica! Gratulacje!;)
   Rozumiem, że masz umowę o pracę na czas określony.Poród wypada ci w okresie ubezpieczenia i będziesz miała tytuł do zasiłku. 100% za okres macierzyńskiego i 60% za rodzicielskiego. Jeśli chodzi o umowę zlecenia, zleceniodawca (a nie pracodawca) może ci ją wypowiedzieć niezależnie od ciąży, tj. ciąża cię nie chroni w żaden sposób.

 2. ~Agnieszka Zacharko · 23 stycznia 2016 Odpowiedz

  Czytam Pani bloga w zasadzie od samego początku-przystępna i czasem żartobliwa forma omawianych tematów prawniczych to zasadniczy jego plus:-)
  W związku z tym, że w moim przypadku poród tuż tuż, temat urlopów mnie żywo interesuje. Chcieliśmy z mężem się podzielić po połowie tymi 52 tygodniami. I teraz miałabym pytanie: czy jest możliwość, żebym wzięła 20-tygodniowy urlop macierzyński a po nim 6 tygodni rodzicielskiego czyli razem byłabym 6,5 miesiąca z dzieckiem, a potem tę rolę by przejął mój mąż (kolejne 26 tyg.czyli 6,5 m-ca) a ja wracam do pracy? Czy przez ten okres będziemy dostawać 100% mojego wynagrodzenia za pierwsze 6,5 m-ca, a potem 60% wynagrodzenia męża za kolejne? Szczerze mówiąc taki podział by nam się najbardziej opłacał z uwagi na zróżnicowane wynagrodzenia (moje jest wyższe). Jeżeli taka opcja jest możliwa, to kiedy należy złożyć u mojego i męża pracodawcy stosowne wnioski? Pozdrawiam
  Agnieszka

  • Prawnik na macierzyńskim · 24 stycznia 2016 Odpowiedz

   Witam stała Czytelniczkę i dziękuję za miłe słowa;)
   Moim zdaniem najpierw powinna Pani wykorzystać cały urlop macierzyński, a potem dopiero korzystać z rodzicielskiego. Macierzyńskim też można się dzielić z ojcem, od 14 tygodnia. Rodzicielskim też możecie się podzielić.

   Powinna Pani złożyć do swojego pracodawcy nie później niż w terminie 21 dni po porodzie wniosek, że po urlopie macierzyńskim zamierza Pani skorzystać z rodzicielskiego.
   W przypadku rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w w części i powrotu do pracy (bo na urlop pójdzie tata)- składa Pani pracodawcy wniosek o przyjęcie do pracy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed przystąpieniem do pracy.Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wnioski.
   Pozdrawiam

  • ~Gosia · 4 października 2016 Odpowiedz

   Dzień dobry, interesuje mnie czy da radę tak podzielić urlop rodzicielski,że przez czas urlopu macierzyńskiego jest mama w domu i dostaje 100% wynagrodzenia a później idzie tata i też ma 100%, czy to wygląda tak że najpierw jest 80% mamy a później 80% taty?

   • ~Marta · 15 listopada 2016 Odpowiedz

    ~Gosia · 4 października 2016 Odpowiedz

    „Dzień dobry, interesuje mnie czy da radę tak podzielić urlop rodzicielski,że przez czas urlopu macierzyńskiego jest mama w domu i dostaje 100% wynagrodzenia a później idzie tata i też ma 100%, czy to wygląda tak że najpierw jest 80% mamy a później 80% taty?”

    Mnie również interesuje ten temat. Czy jest taka możliwość? Nadmienię, że mąż pracuje w mundurówce.

 3. ~Dorota Tomczyk · 28 stycznia 2016 Odpowiedz

  Dzień dobry.
  Mam przedlużoną umowe o prace do dnia porodu. Otrzymam zatem zasilek macierzyński.
  Jakie dokumenty musze zlozyc i gdzie aby go otrzymać.
  Moje drugie pytanie to: jak oblicza sie wysokosć zasilku? W zeszlym roku zaczelam prace na umowe zlecenie od kwietnia do października w tym samym czasie uczeszczalam do szkoly. Od pazdziernika do obecnie pracuje juz na umowe o prace.
  Bardzo dziekuje za odpowiedz.

 4. ~Grzegorz · 2 lutego 2016 Odpowiedz

  Przydatne informacje. Pozdrawiam

 5. ~joanna d · 14 marca 2016 Odpowiedz

  Dzien dobry,

  mam pytanie o sytuacje kobiety ciezarnej, ktora pracuje na 2 umowach o prace – pracodawcy A na 1/2 etatu (na czas okreslony) i u pracodawcy B na 3/4 etatu (na czas nieokreslony). Umowa u pracodawcy A zakonczy sie w czasie ciazy. Tym samym z mocy prawa zostanie przedluzona do dnia porodu. Jak bedzie wygladac wysokosc zasilku macierzynskiego? Czy mozliwe jest zrzeczenie sie czesci urlopu macierzynskiego na rzecz ojca dziecka z tytulu zatrudnienia u pracodawcy B na 3/4 etatu?

  Jak wygladalaby sytuacja, gdyby umowa u pracodawcy A wygasla juz w trakcie wykorzystywania urlopu macierzynskiego? Czy ojciec dziecka moglby przejac niewykorzystana czesc urlopu?

 6. ~Anna Nowak · 23 marca 2016 Odpowiedz

  Witam moje pytanie troszkę odbiega od tematu. Jestem na macierzyńskim termin powrotu do pracy przypada na luty w przyszłym roku.Staramy się z mężem o kredyt hipoteczny odrzucili nam wniosek i postawili warunek w którym mowa o dokumencie od pracodawcy w który zapewni że nie widzi przeszkód na dalszą współprace.Pracodawca odmówił nam wystawienia takiego dokumentu czy ma do tego prawo?Pomimo że dokument nie jest w żaden sposób wiążący.

 7. ~ZŁOWIESZCZY CHICHOT · 6 kwietnia 2016 Odpowiedz

  Bardzo przydatny wpis. Ja sama aktualnie już przebywam na urlopie macierzyńskim. Ale polecę wpis swoim koleżankom :)

 8. ~Alicja z Krainy Czarów · 3 maja 2016 Odpowiedz

  Witam bardzo serdecznie :)
  Również zwracam się z pytaniem :)
  Otóż mam umowę o pracę na czas określony do końca lipca 2018 roku, ale planuję zajść w ciążę, nie chcę czekać aż szef przedłuży mi umowę. Czy po porodzie i urlopie macierzyńskim będzie należał mi się urlop wychowawczy nawet jeśli podczas jego trwania skończy mi się umowa? Jak to wygląda ? Poproszę o przykład. Pozdrawiam cieplutko :)

 9. ~Adam W · 6 maja 2016 Odpowiedz

  Witam,

  Mam pytanie czy dopuszczalna jest taka sytuacja:
  Mama dziecka po urodzeniu będzie przebywać 14 tygodni na urlopie macieżyńskim i potem przekaże do ojcu dziecka, zaś sama wróci na wychowawczy na poprzednie dziecko?

  Czy to jest możliwe dopiero po 20 tygodniu, kiedy zaczyna się urlop rodzicielski?

 10. ~Natalia · 30 sierpnia 2016 Odpowiedz

  Witam,
  Mam ogromny problem bo trzy lata temu nie wzięłam urlopu rodzicielskiego i chciałam go wykorzystać teraz ale zmienił się kodeks i wychodzi na to że te 26 tygodni mi się nie należy….Córka potrzebuje intensywniej terapii i potrzebuje być z nią w domu bo mamy opóźniony rozwój mowy i chce jej pomoc… ale przepisy mi nie pozwalają.
  Proszę o pomoc

 11. ~Emila Pawlak · 19 października 2016 Odpowiedz

  Wykorzystalam urlop macierzynski i i 7 tyg.z urlopu rodzicielskiego zaplanowanego Z GORY NA ROK (nie w czesciach!). Zaszlam w druga ciaze (zagrozona). Lekarz kieruje mnie na zwolnienie 100% platne.
  - Czy mimo, ze zadeklarowalam urlop na rok z gory to moge zrezygnowac z niego po 8 tygodniach?
  - Czy zachowuje prawo do wykorzystania 16tygodni urlopu rodzicielskiego do ukonczenia 6rz dziecka co przewiduja nowe przepisy czy lepiej przekazac pozostaly urlop mezowi?
  - Czy mezowi przekaze caly pozostaly urlop np. 22tygodnie, czy tylko moge te 16 tygodni?
  - CZY PRADODAWCA POWINIEN MOJ WNIOSEK O RYZEGNACJE ZUWZGLEDNIC CZY MOZE NIE WYRAZIC ZGODY NA MOJA REZYGNACJE Z URLOPU RODZICIELSKIEGO (urlop deklarowany na rok z gory, platny 80%) i tym samym uniemozliwic przejscie na zasilek L4?
  - W jakim terminie zlozyc pracodawcy wniosek o rezygnacje z urlopu rodzicielskiego?
  - Czy moge wnioskowac o wyrownanie w ZUS swiadczen za wykorzystanie urlopu w niepelnym jego wymiarze (28tyg zamiast 52- mialam platne 80% a przy polrocznym korzystaniu z urlopu jest 100% i jestem stratna rezygnujac z urlopu, no chyba ze jakas jego czesc mi zostanie)?
  Dziekuje za udzielenie odpowiedzi!

 12. ~Anna Erdoan · 7 grudnia 2016 Odpowiedz

  Witam, gratuluję pomysłu i świetnej klarownej prezentacji informacji.
  Mam pytanie, chciałabym pewnej informacji.
  Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu rodzicielskiego mężowi, kiedy ja zrzekam się go w całości? Po której stronie w takim przypadku stoi prawo ? \i jakimi argumentami się do niego ewentualnie odwoływać ?

 13. ~Katarzyna Kowalska · 25 stycznia 2017 Odpowiedz

  Wiitam,
  Zglosilam w pracyrezygnacje z urlopu rodzicielskiego i powrot do pracy, poinformowala mnie ona wtedy ze pozostala czesc tj 10 tygodni urlopu rodzicielskiego bede mogla wykorzystac pozniej . Teraz jestem w sytuacji ze potrzebuje ten urlop wykorzystac … Czy moge cos zrobic ?
  Bardzo prosze o pomoc

 14. ~Agnieszka Gretkowska · 15 marca 2017 Odpowiedz

  Dzień dobry!
  Mam pytanie:) Od 9 czerwca 2016 jestem na urlopie- najpierw macierzyński, teraz rodzicielski. Chciałam, i tak też zdeklarowałam, wykorzystać go w całości od razu. W związku z reorganizacją w moim miejscu pracy chcę jednak wrócić wcześniej. Wiem, że mogę zrezygnować w każdym momencie z urlopu, czy jednak niewykorzystaną część obecnie będę mogła wykorzystać w przyszłości czy już przepada? Czy musi to być jakiś minimalny/maksymalny okres? Najwygodniej dla mnie byłoby zrezygnować z ostatnich 4 tygodni. Będę wdzięczna za odpowiedź!

 15. ~Marzena Figant · 22 maja 2017 Odpowiedz

  Dzień dobry,
  Urodziłam dziecko 01.03.2016 r.,
  Po urodzeniu wykorzystałam urlop macierzyński w wymiarze 20 tyg. Po tym czasie wróciłam do pracy?
  Nie korzystałam z urlopu rodzicielskiego wcale.
  Czy mogę to zrobić teraz kiedy dziecko ma skończony rok??
  Jeżeli tak to w jakim wymiarze?

 16. ~Marlena Olszewska · 29 maja 2017 Odpowiedz

  Witam, mam pytanie o urlop rodzicielski, 22 lipca 2014 roku urodziłam syna, przebywałam na rocznym urlopie macierzyńskim, teraz jestem na urlopie wychowawczym bezpłatnym, okazało się ze jestem w ciąży , czy mogę złożyć wniosek o powrót do pracy i przekazać pracodawcy L4 ? Czy ZUS może odrzucić mój wniosek jeśli chodzi o zwolnienie lekarskie ? Czy po urodzeniu przysługuje ki zasiłek macierzyński

Zostaw odpowiedź