Wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy

czyli co i jak trzeba zrobić żeby odstąpienie było skuteczne.

Kliknąłeś „Kup teraz”, „Zamów” albo”Finalizuj transakcję”, zrobiłeś przelew i podekscytowany czekasz na przesyłkę. W końcu dostajesz pudło. Otwierasz ostrożnie, zaglądasz do środka i… i już wiesz, że to był błąd.

Ile razy zdarzyło ci się, że zakupiłeś przez Internet coś, co na ekranie monitora wydawało się większe, mniejsze, ładniejsze niż w rzeczywistości? Ile razy zdarzyło ci się, że po rozpakowaniu przesyłki dotarło do ciebie, że zakupiony przez telefon lub Internet towar nie spełnia twoich oczekiwań, nie pasuje rozmiarem lub po prostu uświadomiłeś sobie że ta rzecz nie jest ci tak naprawdę potrzebna?

Jeśli zdarzyło ci się tak chociaż raz, przeczytaj mój poprzedni wpis, a dowiesz się, że są sytuacje, w których możesz zrezygnować z takiego nieudanego zakupu.

Po lekturze wpisu pt. Konsumencie masz nowe prawo! już wiesz, że  25 grudnia 2014 r. weszła nowa ustawa o prawach konsumenta, która znacznie uprzywilejowała twoją pozycję jako konsumenta – np. wydłużając twoje prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość, albo poza lokalem przedsiębiorstwa z 10 do 14 dni.

Nagminnie zadajecie pytania, jak napisać takie oświadczenie o odstąpieniu umowy. Żeby sprawę ułatwić zarówno wam, jak i sobie poświęcę na to dzisiejszy wpis.

Nowością jest to, że o ile do tej pory nie było wzoru odstąpienia od umowy (i trzeba było samemu rzeźbić), w tej chwili taki wzór załączony jest do nowej ustawy. Jego stosowanie nie jest obligatoryjne, ale moim zdaniem warto z niego skorzystać, bo po pierwsze masz już z głowy wymyślanie jak zredagować pismo, a po drugie masz pewność, że sprzedawca nie będzie mógł ci zarzucić, że czegoś w swoim oświadczeniu nie ująłeś. Poniżej prezentuję wzór proponowany przez naszego ustawodawcę. Tak właśnie może wyglądać takie odstąpienie od umowy zgodnie z nową ustawą o prawach konsumenta:

WZÓR FORMULARZA ODSTĄPIENIA OD UMOWY

(formularz ten należy wypełnić i odesłać tylko w przypadku chęci odstąpienia od umowy)

- Adresat

[w tym miejscu powinieneś wpisać nazwę sprzedawcy, pełny adres pocztowy oraz, o ile są dostępne, numer faksu i adres e-mail]

Tekst oświadczenia:

- Ja/My(*) niniejszym informuję/informujemy(*) o moim/naszym odstąpieniu od umowy sprzedaży następujących rzeczy(*) umowy dostawy następujących rzeczy(*) umowy o dzieło polegającej na wykonaniu następujących rzeczy(*)/o świadczenie następującej usługi(*)

- Data zawarcia umowy(*)/odbioru(*)

- Imię i nazwisko konsumenta(-ów)

- Adres konsumenta(-ów)

- Podpis konsumenta(-ów) (tylko jeżeli formularz jest przesyłany w wersji papierowej)

- Data

(*) Niepotrzebne skreślić.

***
Wypełniłeś już formularz o odstąpieniu od umowy, to trzeba go teraz dostarczyć sprzedawcy. Przeczytaj dokładnie poniższe informacje, żeby się nie okazało, że wszystko zrobiłeś jak należy, ale nie zachowałeś terminu.

Jak dostarczyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy do sprzedawcy?

Do zachowania terminu do odstąpienia od umowy wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem. Oznacza to, że możesz iść na pocztę i w ostatnim dniu wysłać listem – koniecznie poleconym, a jeśli chcesz mieć dowód odbioru – możesz także za potwierdzeniem odbioru.

Pamiętaj:

ustawodawca faworyzuje tylko Pocztę Polską. Jeśli zdecydujesz się wysłać oświadczenie za pośrednictwem innego operatora, będzie się liczyć dzień dostarczenia przesyłki, a nie jej nadania.

Czy można wysłać oświadczenie poczta elektroniczną?

Tak, ale tylko wówczas jeżeli sprzedawca, u którego robiłeś zakupy zapewniał możliwość złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy e-mailem. Wówczas możesz także odstąpić od umowy przez złożenie oświadczenia na jego stronie internetowej.

Czego możesz się spodziewać po wysłaniu oświadczenia o odstąpieniu przez e-mail?
Jeśli sprzedawca dopuszczał możliwość składania mu oświadczenia przez Internet, a ty to uczyniłeś w prawidłowym terminie, sprzedawca ma obowiązek niezwłocznie przesłać ci potwierdzenie otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

Co zrobić z zakupionym towarem w przypadku odstąpienia od umowy?

Odstąpienie od umowy wiąże się z tym, że musisz sprzedawcy zakupioną rzecz zwrócić.

Pamiętaj:

Zwrócić towar powinieneś niezwłocznie, jednak nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpiłeś od umowy, chyba że sprzedawca zaproponował, że sam odbierze rzecz od ciebie.

Do zachowania terminu wystarczy odesłanie rzeczy przed jego upływem. Czyli – ta sama zasada co z wysyłaniem oświadczenia o odstąpieniu.

Praktyczna wskazówka

Najlepiej to rozwiązać w ten sposób, że oświadczenie i towar wysłać za jednym razem – jeśli chcemy to zrobić w ten sposób, to oczywiście musimy tego dokonać w terminie do złożenia oświadczenia o odstąpieniu (a nie w terminie do zwrotu towaru, bo wtedy już jest za późno na złożenie oświadczenia o odstąpieniu).

***

Za tydzień wrócę jeszcze na chwile do odstąpienia i poruszę równie ważną kwestię – kto ponosi koszty takiego odstąpienia . Kwestia ta do tej pory budziła wiele kontrowersji i dość często pojawiają się pytania na ten temat. Zainteresowanych zapraszam do śledzenia bloga. 

***

Jeśli podoba ci się tu i chcesz być na bieżąco – śledź Prawnika na macierzyńskim na Facebook’u i Google.

http://prawnik-na-macierzynskim.blog.pl/o-mnie/

49 komentarzy

 1. ~Marcin · 3 lutego 2015 Odpowiedz

  bardzo cenne wskazówki, jeżeli sprzedaż jest realizowana przez allegro.pl to czy można wysłać świadczenie pocztą elektroniczną ?

  • Prawnik na macierzyńskim · 11 lutego 2015 Odpowiedz

   To zależy czy sprzedawca, który sprzedaje towar na allegro taka możliwość przewidział.

  • ~grzegorz0812 · 12 marca 2015 Odpowiedz

   witam
   a co gdy kupiłem przedmioty na 2 różnych aukcjach u jednego sprzedawcy po czym mnie poinformował że towaru z jednej aukcji nie posiada w związku z czym napisałem mu że z drugiego zakupu rezygnuje.od tego czasu przestał odpowiadać na moje e maile.czy to ja muszę składać odstąpienie od umowy?
   dodam że zaraz po kupnie uregulowałem należności przez pay u.

 2. ~Kasia Matusik · 5 lutego 2015 Odpowiedz

  Ja też mam jedno pytanie. Przeczytałam na tym blogu http://prokonsumencki.pl/blog/zwrot-towaru-zakupionego-przez-internet-przez-konsumenta-nowa-ustawa-konsumencka/ że jeżeli sprzedawca nie poinformuje nas o prawie do odstąpienia od umowy to wydłuża się ono z 14 dni do roku. Czy może Pani to potwierdzić? I generalnie jak to się odbywa w praktyce? Na prawdę mam rok na zwrot?
  Pozdrawiam, Kasia.

 3. ~monii · 22 lutego 2015 Odpowiedz

  witam, czy sprzedawca moze nie przyjac pisma z oswiadczeniem o odstapieniu od umowy sprzedazy i co wtedy

  • Prawnik na macierzyńskim · 1 marca 2015 Odpowiedz

   Sprzedawca pismo przyjąć powinien, ale nie musi się z nim zgadzać. Jeśli tak się stanie i będzie cię wzywał do zapłaty, a ty będziesz odmawiać, sprzedawca może oddać sprawę do sądu, który wówczas rozstrzygnie -kto ma rację.

 4. ~Michal · 25 lutego 2015 Odpowiedz

  Ten wzór można wykorzystać do wszystkiego?

 5. ~Pawel · 27 lutego 2015 Odpowiedz

  Chyba do wszystkiego, ale pewien nie jestem.

 6. ~Kalina · 1 marca 2015 Odpowiedz

  Mam pytanie, czy zawsze muszę odsyłać produkt? Czy w przypadku sieci komórkowych i otrzymanego wraz z umową telefonu (umowa podpisywana w mojej firmie przez kuriera w imieniu T-Mobile) nie mogę wpisać w oświadczeniu o odstąpieniu od umowy, że towar ma być odebrany z miejscu podpisywania umowy, czyli u mnie?

  • Prawnik na macierzyńskim · 4 marca 2015 Odpowiedz

   Ustawa mówi że to ty masz odesłać, ale nie jest wykluczone, że T Mobile w swoich warunkach oferuje klientom, że w przypadku odstąpienia od umowy, T Mobile odbiera telefon od klienta. Niestety to trzeba sprawdzić, a więc musisz się wczytać w umowę i ogólne warunki.

 7. ~Ada · 15 marca 2015 Odpowiedz

  Witam,
  zakupiłam sprzęt agd podczas prezentacji w domu, za pośrednictwem sprzedaży ratalnej. Po trzech dniach wysłałam oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Sprzedawca poinformował mnie, że wg ich procedur mają 14 dni na pisemną odpowiedź, z tym że ja również mam 14 dni na zwrot towaru oraz 14 dni od momentu zawarcia umowy na udokumetowanie w banku, że oddałam ten towar. Pytanie moje brzmi: Czy sprzedawca ma prawo tak przeciągać zwrot, bo wiadomo przecież, że czekając na ich odpowiedź nie zmieszczę się w terminach? Co robić?

 8. ~Jacek Tuźnik · 19 marca 2015 Odpowiedz

  Witam. Sprzedawca zamieścił następujący wzór odstąpienia od umowy zawartej nie w lokalu przedsiębiorcy:
  WZÓR: Ja niżej podisany/a …. zam. przy. ul. …, legitymujący/a się dowodem osobistym nr…., pesel…., o świadczam że odstępuję od umowy kupna-sprzedaży zawartej dnia… z (sprzedawca) z siedzibą przy ul. …, (kod pocztowy miejscowość).

  Czy taki wzór jest poprawny i czy powinienem się trzymać właśnie takiego wzoru aby sprzedawca uznał moje oświadczenie za ważne?

 9. ~Jacek Tuźnik · 19 marca 2015 Odpowiedz

  … i jeśli sprzedawca w umowie napisał: „Kupujący zobowiazany jest niezwłocznie zwrócić Sprzedającemu wszystko co od niego otrzymał”. To czy muszę zwrócić także moją kopię umowy?

 10. ~Jacek Tuźnik · 28 marca 2015 Odpowiedz

  Dziekuję za informację.

 11. ~Ewa Jakubowska · 11 kwietnia 2015 Odpowiedz

  zamówiłam przez portal OLX nową meblościankę, w posiadaniu której znalazłam się 02.04.2015r. (23.03.2015r otrzymałam potwierdzenie złożenia zamówienia). Kierowca przywiózł ją twierdził ze nazwa meblościanki jest inna, ale w rzeczywistości jest to to, co zamówiłam i oglądałam na wizualizacji na portalu. Zapłaciłam gotówką za towar, bo tylko taka opcja widniała na portalu OLX. Skręciłam dwie witryny i okazało się, że meble nie spełniły moich oczekiwań. Rozkręciłam je 03.04.2015, a wiec nie używałam. Jak głoszą przepisy konsument po otrzymaniu produktu może zatem sprawdzić jego charakter, kompletność, cechy czy funkcjonowanie – ale tylko tak, jak robiłby to w sklepie stacjonarnym, a więc aby sprawdzić cechy, charakter itd. mebli należy je skręcić, ale nie używać i tak się stało w moim przypadku. Idąc do sklepu meblowego meble oglądamy z każdej strony skręcone, a nie zapakowane w paczkach, bo nikt nie kupuje oglądanych w paczkach mebli w sklepie. Czy dobrze myślę? Pozostałych części nie skręcałam. Prosiłam o gwarancję i fakturę vat jak pisano na portalu, ale otrzymałam paragon bez gwarancji. Dzwoniłam do pani od której kupiłam meble ale otrzymałam informacje ze zwrot mebli nie wchodzi w rachubę bo rozkręcone nadają się tylko do pieca.Napisałam pismo odstąpienia od umowy zawartej na odległość oraz wysłałam za potwierdzeniem odbioru jak również drogą mailową. Mam potwierdzenie odbioru przesyłki listowej. Wcześniej nie zostałam poinformowana o możliwości odstąpienia od umowy, a w myśl Art. 29. 1. ustawy o prawach konsumenta:
  prawo to wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia upływu terminu, o którym mowa w art. 27 , czyli w kwietniu 2016r jeżeli chodzi o zakup mebli, tak?
  Czy w związku z powyższym ponoszę jakieś koszty za to ze meble zostały skręcone i rozkręcone i trochę uszkodzone opakowanie?
  Co zrobić gdy zwróciłam się z prośbą o niezwłocznie przesłanie na trwałym nośniku potwierdzenie otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy i tego nie otrzymałam?
  Czy powinnam wysłać niezwłocznie meble na własny koszt czy cierpliwie czekać, boje się ze coś się przedawni.
  Czy powinnam zgłosić sie do Rzecznika Praw Konsumenta , bo Pani która sprzedaje meble poprzez portal OLX milczy.
  Czuję ze nie oprze się chyba o sąd, co mam zrobić z tymi meblami i co mam zrobić żeby moje odstąpienie od umowy na odległość było skuteczne?
  Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA KAŻDĄ INFORMACJĘ

 12. ~Anna · 17 kwietnia 2015 Odpowiedz

  Mam pytanie: a co w przypadku rezygnacji z jednego z pięciu zamówionych przedmiotów u tego samego sprzedawcy (pozostałe cztery chcę zatrzymać)? Czy pisząc w swoim oświadczeniu, że odstępuję od umowy nie będzie to oznaczało że rezygnuję z całości zakupów?

 13. ~Patrycja Pietrow · 20 kwietnia 2015 Odpowiedz

  Witam,
  Mam taki problem. Zamówiłam buty u sprzedawcy na olx.pl, który zajmuje się ich sprowadzaniem zza granicy. W zeszłą środę spotkałam się z nim „na mieście”, odebralam buty, po czym w domu okazało się, że są za duże. Dodatkowo nie dostałam paragonu, a gdy poprosiłam mailowo o dowód zakupu – dostałam przysłowiową „wuzetkę” i to w dodatku bez pieczątki sprzedawcy. Czy w takim wypadku mam prawo zwrócić buty, czy witryny olx nie dotyczą te przepisy? Czy mogę cokolwiek w tej sytuacji zrobić? Nawet jakbym chciała dalej odsprzedać buty za duże, to nie mam dowodu zakupu.
  Pozdrawiam

  • Prawnik na macierzyńskim · 30 kwietnia 2015 Odpowiedz

   Po pierwsze, nie każdy podmiot, który sprzedaje rzeczy na olx.pl ma obowiązek wydawania paragonu. Paragon wydać muszą ci, którzy sprzedali towar w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w dodatku mają działalność tzw. „oVATowaną” (śmieszne słowo). Jeśli kupiłaś buty od os. prywatnej, nie ma obowiązku wydawać ci paragonu. jeśli jednak kupiłaś je od profesjonalnego sprzedawcy, który paragonu ci nie wydał, nie powinno to stać na przeszkodzie reklamacji, bo jak podejrzewam kupując na olx będziesz w stanie udowodnić zawarcie umowy w inny sposób. do odsprzedania butów też nie potrzebujesz paragonu zakupu.

 14. ~Irena Szczerbiak · 12 czerwca 2015 Odpowiedz

  Szanowna Pani,

  moja mama podpisala wczoraj wieczorem umowe z firma Telekomunikacja dla domu. Mieszka sama.Ma 75 lat, jest sprawna , ale strasznie ufna. Kurier przyjechal rzekomo z Warszawy, aby specjalnie dostarczyc te umowe. Ale mama niczego nie zamawiala i ma abonament w Dialogu. Teraz ma 2 abonamenty. co robic?

 15. ~Paweł Kamiński · 2 lipca 2015 Odpowiedz

  Witam

  A co jeśli odstępuję od umowy zakupionego na raty towaru? Czy przy odstąpieniu muszę pisać żeby pieniądze oddać dla banku? Czy muszę też skontaktować się z bankiem w celu rozwiązania umowy ? Czy sprzedawca oddaje tylko kwotę towaru, a co z opłatami naliczonymi przez Bank ?

 16. ~Beata · 13 lipca 2015 Odpowiedz

  Czy ta ustawa dotyczy osoby prowadzącej działalność. Podpisałam u kuriera umowę na dostawę energii elektrycznej jako osoba prowadząca działalność. Czy mogę odstąpić od tej umowy w ciągu 14 dni (jako podpisanie umowy poza lokalem) bez konsekwencji?

 17. ~janush · 24 lipca 2015 Odpowiedz

  kilka fajnych wzorów odstąpień od umowy jest tutaj http://poradnik.wfirma.pl/categories/search?q=odst%C4%85pienie
  Ja jednak osobiście polecam czytać umowy i podpisywać te które nie budzą wątpliwości. Sam często szukam wzorów jakiś ciekawych choćby tutaj http://cenabiznesu.pl/pobierz/wzory-umow i sledze punkt po punkcie a szczególną uwagę zwracam na te pominięte. To mój sposób i niekoniecznie najlepszy ale aby unkinąc sytuacji właśnie zrywania umów wolę choćby tak popracować na starcie.

 18. ~adam koziol · 25 lipca 2015 Odpowiedz

  Chcialem wyprobowac abonament t mobile oraz telefon. . Jest umowa na 24 miesiace oraz harmonogram splaty rat. Chcialem oddac telefon oraz rozwiazac umowe (minelo 8dni) podczas transportu na poczte tel spadl I sie potłukł. Ale odstąpienie od umowy wyslalem. Dzis okazuje się.ze tel jest nie do naprawy. Czy powinien odeslac zepsuty? Czy będzie można płacić same raty? Nie chce tego abonamentu. Ale no cóż wyrazam chęć splaty czy t mobile może mnie zmusić do abonamentu??

 19. ~Ziben · 3 sierpnia 2015 Odpowiedz

  Chciałbym się dowiedzieć czy bluzę zakupioną na stronie urbanpatrol.pl można zwrócić. Sprzedawca twierdzi, że zakupiona bluza robiona jest pod zamówienie i nie można jej zwrócić. Jednakże wybiera się ją z dostępnego katalogu ubrań, nie jest to indywidualny nadruk tylko już istniejący, jedyne co wybiera się rozmiar.
  Proszę o odpowiedź

 20. ~ALA POPOWSKA · 17 września 2015 Odpowiedz

  chciałam się dowiedzieć jak mam wysłać paczki po odstąpieniu od umowy przez kuriera czy pocztą, Są to dośc duże 3 paczki/garnki,pościel wełniana i mata do masażu/
  proszę o odpowiedż, pozdrawiam Alicja

 21. ~marqa24 · 1 października 2015 Odpowiedz

  Witam,
  a co w przypadku kiedy na podejrzanej stronie gdzie zamawiało się fiszki angielskie wypełniłam formularz do wysłania mi fiszek tj podałam dane swoje wszystkie prawidłowe po czym się rozmyśliłam a oni wysłali mi sms że pomimo że nie dokonałam płatności on-line to oni mi paczkę wysyłają za pobraniem. I odpisałam że nie zamówiłam bo nie opłaciłam paczki on-line a za pobraniem nie mieli mi prawa wysłać. Niestety telefon na sms nie odpowiada jak dzwonię sygnał zajęty cały czas przez cały dzień niezależnie od pory. Następnie paczka dotarła do domu ale w domu babcia nie odebrała ja byłam w pracy zostawili awizo. Poszłam na pocztę uzyskałam adres tej firmy przynajmniej bo na stronie zero danych zdesperowana powiedziałam pani że chciałabym spisać dane firmy która mi paczkę wysłała o dziwo dała. I teraz pytanie czy mięli prawo mi wysłać przesyłkę ? czy wysyłać im odstapienie od umowy pomimo odmowy odebrania przesyłki czy automatycznie jeżeli jej nie odebrałam nie muszę tego robić . martwie się całą sprawa ponieważ wygląda mi na to że ta firma celowo ustawiła formularz żeby naciagać ludzi za zakup tych fiszek i musze mieć pewność jak postapić

 22. ~Dominika Kowalska · 19 listopada 2015 Odpowiedz

  Ja mam pobrane oświadczenie o odstąpieniu od umowy w którym jest napisane:
  Podstawą powyższego odstąpienia od umowy jest § ……. w/wym umowy sprzedaży, który przyznaje takie uprawnienie Kupującemu w terminie …… dni od jej zawarcia.
  Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć co wpisać w miejsce kropek? Bardzo proszę.

 23. ~Michalina · 14 stycznia 2016 Odpowiedz

  Witam. Mam takie pytanie. Ostatnio zadzwonił do mnie przedstawiciel firmy orange że wygrałam telefon za złotówke . Po czy okazało się że są dwie sztuki , każdy po 9,00 zł. Wszystko ładnie pięknie. Do czasu gdy nie zaczęłam dzwonić i pisać. Telefon zaczął się zawieszać , a przy rozmowie nie było nic słychać. Do tego co miesiąc mam kupować kartę za 40,00 zł. Chcąc odstąpić od umowy ,poinformowano mnie że powinnam skontaktować się z najbliższym punktem ich FIRMY. Jednak na miejscu powiedziano mi co innego . Co w takiej sytuacji zrobić ? W jednym stopniu czuje się oszukana ale też z drugiej trochę to moja wina że się zgodziłam

 24. ~Arek · 16 marca 2016 Odpowiedz

  Witam. Wszyscy mają problem jako kupujący a ja z innej beczki jako sprzedający :)
  Sprzedaje na allegro jako firma, kobieta kupiła u mnie torebkę i dokładnie po 13 dniach od otrzymania (tak wiem zgodnie z prawem) pisze maila ze odstępuje od umowy i odsyła torebkę. Ok. nie ma problemu , po dokładnie 13 dniach wysyła do nas torebkę ( oczywiście ma prawo) przetrzymała ją 26 dni u siebie hmm tylko po co? , przeważnie każdy chce szybko otrzymać zwrot , no ale dobra. listonosz zostawił mi awizo , nie spieszyłem się na poczte z odbiorem bo nawet nie wiedziałem ze to zwrot, szczerze myślałem że już zrezygnowała z odsyłania bo to taki 1-szy przypadek od 10 lat :) Nie mam problemu z oddawaniem pieniędzy bo to się należy kupującemu. Jednak kobieta strasznie się rzuca , że jeszcze nie dostała przelewu, jej na to ze nie odebrałem torebki,
  Jutro odbiore przesyłke z placówki i tutaj teraz pytanie jak dla mnie sporne o odstąpienie od umowy
  mam 14 dni na przelew od odstąpienia od umowy, kobieta wysłała mi go mailem dokładnie „odstępuje od umowy” i tyle , ale ja mam na stronie podane , że ma być w formie pisemnej z podpisem .
  Co teraz mam zrobić, w normalnej sytuacji zwracam pieniądze tuż po otrzymaniu zwrotu bo mi tak wygodniej i nie robi się bałaganu ale czy mogę tą Panią przetrzymać 14 ni z przelewem ? i prosić aby dosłała mi pisemne odstąpienie od umowy. generalnie podejrzewam ,że Pani sobie z torebką śmigała 26dni i zwyczajnie zgodnie z planem ją oddaje.
  Mogę liczyc na pomoc ?
  pozdrawiam

  • Prawnik na macierzyńskim · 19 marca 2016 Odpowiedz

   To zależy co masz u siebie w regulaminie sklepowym. Jeśli nie masz opcji, że można zgłoszenia odstapienia dokonywać w f mailowej i jej nie odpowiadałeś na maila, to możesz ją poprosić o pisemne odstąpienie.

 25. ~Dawid · 1 maja 2016 Odpowiedz

  Witam!!! Proszę o pomoc, jako nie pierwszy dałem naciągnąć się konsultantce z orange. Warunki ustaliliśmy przez tel. a za dwa dni kurier przywiózł paczkę oraz umowę która podpisałem (dreptał w miejscu więc nie czytałem) Po przeglądnieciu na spokojnie nic sie nie zgadza, ok odstepuję od umowy, ale mam problem. Po pierwsze, czy dobrze miec świadka że zapakowałem i wysyłam towar(telefon) który odebrałem od kuriera, zeby nikt mi nie zarzucił że nie odesłałem sprzętu oraz czy odesłać w paczce umowę którą przywiózł kurier? Z góry dziękuję Pozdrawiam

 26. ~Agnik · 6 grudnia 2016 Odpowiedz

  Witam, tydzień temu byłam w oddziale celem zarejestrowania nr na kartę, pani jednak namówił mnie i podpislam umowę z t-mobile na 2 lata w ich punkcie stacjonarnym, po powrocie do domu stwierdziłam, że jednak decyzję podjęłam zbyt pochopnie i chciałam zrezygnować, odstąpić od umowy. Odmówiono mi, powiedzieli, że nie mam takiego prawa bo nie ma tego w regulaminie… Jestem załamana, nie rozumiem jak w dzisiejszych czasach,, nie mam prawa do odstąpienia od umowy,, co robić???? Pomóżcie / to była sama umowa, bez tel.

 27. ~Basik · 2 stycznia 2017 Odpowiedz

  witam proszę o pomoc kupiłam telefon z media expert telefon 5 razy był wysyłany do serwisu wymieniane części itp telefon cały czas zacina się mam z nim problemy nie chce juz napraw tylko zwrot pieniędzy czy taka odmowę przyjmuje sklep czy jest to gdzieś dalej wysyłane ? w serwisie pan twierdzi W telefon jest dobry lecz ja mam dowody nagrania ze tak nie jest w sklepie również m owa ze coś się dzieje z tym telefonem. ogólnie słyszałam od pracowników ze te telefony jakieś wadliwe były i zostały wycofane chodzi o samsunga s 3 neo

 28. ~Ewa Gasz · 24 stycznia 2017 Odpowiedz

  Witam, a co jesli zakup na Allegro dokonany byl przez pomylke, towaru jeszcze nie otrzymalam i nie zaplacilam? Czy przysluguje mi prawo do odstapienia od zakupu?
  Pozdrawiam

 29. ~Sylwia N · 19 marca 2017 Odpowiedz

  Witam, piszę bo jestem w kropce i potrzebuje porady. Tato zakupił sprzęt na pokazie w domu. Oczywiście został przekonany przez miłego Pana żeby wziął zakup na firmę i jeszcze w kredycie. Nie został poinformowany jakie są warunki odstąpienia od umowy. Tato na drugi dzień rozmyślił się i chciał żeby wydrukować dla niego oświadczenie odstąpienia. Zaczęłam szperać po necie i dowiedziałam się, że towar zakupiony na firmę nie podlega odstąpieniu od umowy. Z bezradności rozkładam ręce. Czy można mimo tego zapisu wysłać oświadczenie do przedsiębiorcy? jeżeli przedsiębiorca nie zgodzi się na przyjęcie oświadczenia jak mam dalej postąpić?można powołać się na nieuczciwe praktyki rynkowe?
  Pozdrawiam serdecznie

 30. ~anna b. · 10 maja 2017 Odpowiedz

  Pamiętajcie, że termin zwrotu liczy się od dnia otrzymania przesyłki ! Nie kiedy go kupiliśmy , czy też to co na paragonie , a dokładnie wtedy kiedy wpadł nam w ręce ;)

 31. ~Grześ · 15 listopada 2017 Odpowiedz

  Witam,
  Czy działa to w przypadku podpisania umowy z Bankiem dot. otwarcia tzw lokaty?
  Po dokładnym przestudiowaniu w domu doczytałem się rzeczy, które zostały ukryte w czasie rozmowy w „okienku” a zasadniczo zmieniają atrakcyjność wręcz spowodują straty.
  Czy mam 14 dni na zerwanie bez konsekwencji?
  Pani w banku straszy, że pobierze prowizję z zainwestowanej kwoty.
  Pozdrawiam

Zostaw odpowiedź