Tajemnica zniknięcia mleka dla niemowląt.

Dziś znowu na szybko i gorąco, bo temat gorący jak … kipiące mleko.

Przez te wszystkie problemy z uzyskaniem recepty na mleko refundowane, liczne zasady towarzyszące wydawaniu zaświadczeń o tym, że dziecku takie mleko jest niezbędne – nasuwa się konkluzja:

Nie żyjemy w kraju mlekiem dla alergików płynącym.

Do tego dochodzi jeszcze jedna niedogodność. Jak już przejdziesz „ścieżkę zdrowia” i uzyskasz właściwą receptę, możesz zostać odesłany z apteki z przysłowiowym kwitkiem.

Całkiem niedawno pisałam o tańszym mleku Nutramigen LGG, za które obecnie płaci się 29,94 zł od puszki. 

Jak widać po liczbie listów po tym wpisie jest to temat, który żywo interesuje matki karmiące małych alergików, bo na bieżąco informują mnie one o swoich mlecznych perypetiach. I dobrze, dzięki temu wszyscy wzajemnie się tu dokształcamy.

Z ostatnich matczynych doniesień wynikało, że w aptekach brakuje mleka Nutramigen 1 (nie tego z LGG, ale tego „zwykłego”). Oczywiście podejrzewano się, że stoi za tym jakiś problem prawny. 

W związku z tym od paru dni czytam listy zatroskanych matek:  

„Prawniku, co się dzieje? Pani w aptece powiedziała dzis dostawa byla nutramigenu 1, ale tylko 10 puszek.”

„Dziś w aptece usłyszałam sprzedajemy  zwykły Nutramigen, ale tylko do wyczerpania zapasow.”

„Drogi Prawniku na macierzyńskim-ratuj nasze dzieci” ;)

itd…

Od razu uprzedzę, żeby nie było niedomówień, Prawnik na macierzyńskim nie ma aż takiej mocy sprawczej, żeby mleko znów zaczęło w aptekach płynąć, aczkolwiek to miłe, że we mnie pokładacie tyle nadziei.

To co mogę zrobić – zrobiłam.

Skontaktowałam się z przedstawicielami Mead Johnson Nutrition Poland, od których otrzymałam informację, że chwilowo mogą występować ograniczenia dostępności produktu Nutramigen 1.

Jednakże nie ma powodu do nerwów – nie jest to spowodowane wycofywaniem tego mleka z produkcji i sprzedaży.

Ograniczona dostępność mleka Nutramigen 1 jest spowodowana opóźnieniem produkcji, które podobno wystąpiło w  … fabryce w Holandii. 

Według obecnych informacji Nutramigen 1 powinien być dostępny dla aptek i pacjentów od 3 września 2014 r. – czyli od dzisiaj drogie matki karmiące!

Tak więc nie martwcie się, przygotujcie swoje kanki, recepty  i ustawcie w kolejkach!

Nutramigen zwykły już powinien na was czekać.

Dajcie znać gdyby było inaczej.

 Pozdrawiam,

wasz Prawnik na macierzyńskim

***

Jeśli uważasz, że informacje tu zawarte mogą być przydatne dla innych, podziel się z nimi linkiem.

Jeśli podoba ci się tu i chcesz być na bieżąco – śledź Prawnika na macierzyńskim na Facebook’u i Google.

 

http://prawnik-na-macierzynskim.blog.pl/o-mnie/

25 komentarzy

 1. ~Nessie · 4 września 2014 Odpowiedz

  Może lepiej przestawić dziecko na Bebilon Pepti (odpowiednik Nutramigenu, tylko innego producenta), oczywiście stopniowo zamiast się stresować. Mój syn miał skaęe białkową i na Pepti bardzo dobrze reagował. oczywiście mleka nie wolno zmieniać z dnia na dzień, wiec stopniowo dodajemy coraz większą ilość miareczek nowego. Warto wspomnieć pediatrze o zmianie recepty. Nutricia oprócz Pepti produkuje też inne rodzaje mleka dla alergików.

  • ~kasia · 18 lutego 2015 Odpowiedz

   Bevilon Pepti NIE JEST odpowiednikiem Nutramigenu. W jego skladzie jest laktoza, wiec jesli dziecko ma nietolerancję laktozy to to mleczko bedzie je uczulac. Tak bylo w przypadku mojej córeczki, ktora nie mogla wlasnie z tego powodu przyjmowac Bebilony Pepti. Nutramigen nie ma w skladzie laktozy, wiec moze byc przyjmowane przez dzieci z jej nietolerancją, a nie tylko ze skazą białkową. Jesli dziecko ma tylko skazę białkową, to jak najbardziej Pepti jest wlasciwe. Proszę najpierw przeczytac sklad mleka zanim się napisze takie rzeczy na forum.

 2. ~Neferi · 4 września 2014 Odpowiedz

  Nessi, to nie takie proste. Moja córka bardzo źle reagowała ba Bebilon Pepti dlatego lekarz przeszła na Nutramigen. Na nim już wszytsko wróciło do normy.

 3. ~Hania Kwiatkowska · 4 września 2014 Odpowiedz

  Bebilon Pepti ma laktozę i jest serwatkowe – może dlatego ??
  Nutramigen ma za to kazeinę…
  A mój mały ma nietolerancję laktozy i kazeiny :( a kompilacji tych obu mlek jeszcze nie znalazłam ( żeby było serwatkowe nie kazeinowe i dodatkowo bez laktozy).
  Puki co rozwiązaniem jest Bebilon Pepti + enzym trawienny laktozy w kropelkach do każdej porcji mleka…

 4. ~Marcin K. · 6 września 2014 Odpowiedz

  Wczoraj zlokalizowałem i dzisiaj wykupiłem 8 puszek Nutramigenu 1. Faktycznie apteki w Trójmieście mają śladowe ilości tego mleka, a i tak jest to porezerwowane pod pacjentów :) Mając te puszki możemy spać spokojnie, aż się dostępność poprawi. Tata, Dział Logistyki w domu ;p

 5. ~Ewa1 · 14 września 2014 Odpowiedz

  W Poznaniu Nutramingen jest dostępny w wielu aptekach.

 6. ~ewacieplin · 25 września 2014 Odpowiedz

  Witam. nadal problem z nutramigenem 1. U mnie w aptece twierdzą że nadal brak w hurtowniach.

  • Prawnik na macierzyńskim · 26 września 2014 Odpowiedz

   No cóż…na to nie mam już wpływu, ale dziękuję za info, przekażę dalej.

  • ~Sylwia Szczygielska · 30 listopada 2014 Odpowiedz

   Tak u mnie w aptekach też nie ma,choć jedna z farmaceutek doradziła mi porozmawiać z lekarzem ażeby zapisał zamiast nutramigen 1 nutramigen AA,jest lepiej dostępny ale na receptę tańszy tj zwykły kosztuje 17,54 a AA tylko 3,20 a skład porównałam i prawie niczym się nie różni. Jutro idę na rozmowę z panem doktorem,trzymajcie mamcie kciuki,może koniec naszej udręki :-)

 7. ~Małgorzata Szczęsna · 30 września 2014 Odpowiedz

  W Warszawie mam problem z Nutramigenie 1 w aptece jedno sprzedali a co do reszty na rećepcie informują ze nie w hurtowniach.

 8. ~Malgorzata Szczęsna · 3 października 2014 Odpowiedz

  Problem jest nadal. Oblecialam 6 aptek, ktore zamawiają z rożnych hurtowni i nie ma, a w ziko męża poinformowali, ze ponoć wycofują sie z nutramigenu 1 na rzecz tego Lgg. A moje dzieciaki wcześniej syn teraz córka mają uczulenie nawet na Nutramigen 2 i tylko na 1 do czasu przejścia na ryżowe i nie wiem co robić. Jeszcze zapasu kilka puszek mam. Mam nadzieje, ze to co Tobie mówili to prawda, a nie to co obwieściła Pani w aptece.

 9. ~Hania · 3 października 2014 Odpowiedz

  W Łodzi nadal problem z kupieniem Nutramigenu…

 10. ~Robert · 5 października 2014 Odpowiedz

  Na slasku tez problem z mlekiem. Powiedzieli ze niema w hutrowniach. i chyba niebedzie…

 11. ~BeautifullDeamon · 20 października 2014 Odpowiedz

  Być może problem ma podobną naturę co wcześniejsze ( z początku roku) zniknięcie z patek Bebilonu Pepti, który….. po powrocie podrożał. Z niecałych dziesięciu złotych (na receptę) zrobiło się blisko 15 o ile nie więcej. Może to samo czeka znów Nutramigen?

 12. ~vvfv · 7 grudnia 2014 Odpowiedz

  wielu leków brakuje między innymi tych ratujących życie bo sa wywożone (sprzedawane) za granicę, a brak mleka przy tym to pikuś

 13. ~beata · 7 marca 2015 Odpowiedz

  Witam,czy mogłabym prosić o adres strony gdzie znajdę obwieszczenia dotyczące mleka bebilon pepti na recepte? Moja pani dr jest bardzo oporna i nie chce mi wpisac tegomleka na zniżkę i max 4 puszki. Proszę o ppomoc.

Zostaw odpowiedź