Dlaczego Conchita Wurst nie zrobi kariery w polskiej Policji?

Ostatnio popularna kobieta/mężczyzna z brodą robi zawrotną karierę w show biznesie. Spokojnie, nie dołączę teraz do grona krytyków, którzy ubolewają nad upadkiem poziomu kultury i oczekiwań widzów. Będę ubolewać w ciszy.

Zastanawiam się za to, czy gdyby kobieta z brodą zdecydowała się zrobić karierę gdzie indziej niż w show biznesie czy miałaby na to szanse. Obecnie w Polsce (jeszcze) dostęp do niektórych zawodów byłby dla niej/niego zamknięte. Ale nie znaczy to, że kiedyś to nie ulegnie zmianie.

Co łączy kobietę z bujną brodą i mężczyznę z długimi włosami?

Żadne nie będzie mogło pełnić służby w polskiej Policji. Przynajmniej na tę chwilę …

Co łączy długowłosego policjanta i Fundację Helsińską Praw Człowieka?

Proces sądowy. O co? O owłosienie właśnie!

Historia pewnego policjanta

Regulamin Policyjny w jednostce w Piotrkowie Trybunalskim zabraniał policjantom noszenia długiej brody i długich włosów.

Pewien sierżant – niejaki Zbigniew W. – nie zamierzał się nie stosować do Regulaminu Policyjnego i zapuścił włosy. Ale nie byle jakie, bo do pasa. Jego przełożony z jednostki w Piotrkowie Trybunalskim postanowił mu ów Regulamin przypomnieć i wskazując na konkretny jego zapis nakazał, aby sierżant fryzurę zmienił na krótką. I to niezwłocznie!

Czy sierżant ściął włosy?

Owszem, ale tylko częściowo, pozostawiając ich długość do ramion.

Na służbę przychodził uczesany w zgrabnie upięty koczek, który chował pod policyjną czapką policyjną.

Jak wam się podoba to rozwiązanie? Myślicie, że sprytnie wybrnął?

Nie do końca, bowiem przełożony sierżanta poczuł się zlekceważony i ukarał podwładnego dyscyplinarnie przenosząc go na niższe stanowisko.

Sierżant twardy jest …

Policjant, który był wierny swoim zasadom i zdecydowanie nie chciał się ugiąć pod naporem szefa, argumentował, że skoro w Regulaminie, na który powołuje się przełożony stoi jak wół, że funkcjonariuszki Policji – czytaj kobiety – mogą mieć dłuższe włosy pod warunkiem ich upięcia, on też chce mieć do tego prawo – stąd czesze się w zgrabny koczek.

W związku z tym postanowił się odwoływać do skutku. Najpierw do Komendanta Policji, ale ten niestety podtrzymał decyzję o słuszności dyscyplinarki.

A potem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, z którą współpracuje również kancelaria CDZ (choć akurat w tej sprawie nie braliśmy udziału) postanowiła wesprzeć policjanta w walce o równość.

WSA potępił długie włosy policjanta

Wojewódzki Sąd Administracyjny podtrzymał karę dla policjanta stojąc na stanowisku, że nakazanie obcięcia włosów było służbowym poleceniem, a skoro tak, to za niewykonanie polecenia kara mogła być nałożona.

Policjant złożył skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego

Zakładam, że w tym czasie włosy sięgały już mu do …. dużo niżej.

Policjant argumentował, że koczek w niczym mu nie przeszkadza na służbie!

Policja z kolei opierała się m.in. na tym, że skoro policjant w ramach służby styka się osobami różnych subkultur, to nie powinien się z nimi identyfikować lecz odznaczać schludnym wyglądem.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 3 kobiet, z tego co wiadomo – bez brody i wąsów, oddalił skargę kasacyjną, a tym samym przyznał rację Policji. NSA przesądził, że włosy krótkie u mężczyzny, czyli takie jakich wymagał regulamin policyjny, z pewnością nie mogą sięgać mu do ramion.

Policjant będzie walczył o swoje owłosienie na poziomie unijnym

Ponieważ policjant nadal nie daje za wygraną (podejrzewam, że w miarę upływu czasu i porostu włosów jest bardziej zdeterminowany) obecnie zapowiada skargę do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Zamierza powołać się na zasady niedyskryminacji płci.

Jeśli mu się uda, to będzie to również szansa dla Conchity i jej/jemu podobnych.

O losie…

***

To tyle na dziś.

Jeśli się wam tu podoba i chcecie być na bieżąco śledźcie Prawnika na macierzyńskim na Facebook’u i Google.

http://prawnik-na-macierzynskim.blog.pl/o-mnie/

20 komentarzy

 1. ~katolik · 5 czerwca 2014 Odpowiedz

  Współczuję. Ponieważ żyjemy w czasach ostatecznych, ostrzegam ludzi przed posoborowym Kościołem fałszywych nauczycieli. Kto nie boi się prawdy może skorzystać.
  http://tradycja-2007.blog.onet.pl/

 2. ~Grzegorz · 5 czerwca 2014 Odpowiedz

  Nie sprowadzałbym dyskusji do poziomu religii, bo nie o to w tym chodzi. Równouprawnienie – owszem, ale wszędzie musi być umiar. W niektórych zawodach istnieją pewne ograniczenia i każdy kto się decyduje taki zawód wykonywać ma tego świadomość (lub powinien mieć) i musi się do nich stosować. W przypadku policjantek ograniczenia dotyczą nie tylko włosów ale również biżuterii czy paznokci (kolor, długość). Nie jestem zwolennikiem nakazów i zakazów, wszędzie i wszystkiego, ale w przypadku funkcjonariuszy państwowych ograniczenia są jak najbardziej zasadne. Przynajmniej takie jest moje zdanie.

 3. ~Lunka1969 · 9 czerwca 2014 Odpowiedz

  Z tego, co wiem, przedstawicielom służb mundurowych przysługuje stosunkowo wczesna emerytura. Dlatego radziłabym policjantowi z koczkiem ścięcie włosów i utrzymanie regulaminowej fryzury, póki co. A na emeryturze sobie powetuje za wszystkie czasy. Niech zapuszcza włosy choćby i do kolan. Będzie już w końcu „cywilem”. :))

  Ps. Generalnie uważam,że niektórympanom naprawdę do twarzy w dłuższych włosach!

 4. ~Piotr · 14 czerwca 2014 Odpowiedz

  Dla jego dobra jest ten regulamin.
  Ludzie… to wymyślono po to aby gościa nie złapać za te długie kłaki.
  Tak samo wymyślono krawaty na gumce.

  Broda.. niech użyje raz gazu łzwiącego i maski pgaz..

  • Prawnik na macierzyńskim · 15 czerwca 2014 Odpowiedz

   Otóż to Piotrze! Taka kiteczka, czy warkoczyk to aż się prosi żeby pociągnąć ;)

   • ~wisznu · 28 lipca 2014 Odpowiedz

    no to kobiety, policjantki też powinny ścinać włosy na krótko. Z tego co wiem, to minęły te czasy, kiedy bandziory byli gentelmenami i kobiet nie bili.

    Zasadniczo facet ma rację. mężczyźni są pod tym względem dyskryminowani, skoro nie wolno im tego samego co wolno kobietom.
    Tylko, że sprawy ida w złą stronę – tak samo widzę, że kobiety mają niższe wymagania sprawności fizycznej, żeby dostac się do służby mundurowej i sie w niej utrzymać. Otóż to raczej regulamin powinien się dostosować do realiów, a nie do tych, którzy chcieliby pracować, a nie spełniają określonych wymagań.
    Tak więc w tym przypadku – skoro to sprawa bezpieczeństwa – powinno sie nakazać kobietom noszenie krótkich włosów.

    Ale mam jeszcze jedno pytanie – facet został sierżantem mając długie włosy. Czy w tym czasie regulamin nie obowiązywał?

    • ~ · 28 lipca 2014 Odpowiedz

     Wtedy kiedy został policjantem miał jeszcze krótkie;)
     Co d włosów u kobiet policjantem- bardzo słuszna uwaga- uważam, że warkocz wystający jej spod czapki bezpieczeństwa jej raczej nie zapewni.

     Pozdrawiam Prawnik na macierzyńskim

     • ~wisznu · 28 lipca 2014

      A jednak sprawa nie jest taka prosta.

      Facet nie od razu został tym sierżantem w Piotrkowie Trybunalskim. Wcześniej przez ładnych parenaście lat pracował w strukturach kryminalnych:
      http://prawo.rp.pl/artykul/1099484.html

      I to jest dopiero ciekawe – jakoś tam, gdzie rozpracowuje się prawdziwych bandytów to długie włosy nie przeszkadzały nikomu.
      Czyżby mafia była bardziej kulturalna/uległa wobec policji od sprawców przemocy domowej?
      ;)

  • ~wisznu · 28 lipca 2014 Odpowiedz

   Od gazu i maski są odpowiednie służby, gdzie żaden nie nosi długich włosów i brody, tzw. antyterroryści.

   Jeszcze nie widziałem zwykłego, mundurowego gliniarza, który nosiłby ze sobą granaty i maskę, ale może mam zbyt małe doświadczenie z policją?

   • ~ · 28 lipca 2014 Odpowiedz

    Ale zwykły policjant tj. Taki który nie pracuje w służbach antyterrorystycznych tez jest narażony na interakcje z lobuzami, czyż nie?
    Pozdrawiam
    Prawnik na macierzyńskim

 5. ~makarena · 14 czerwca 2014 Odpowiedz

  Nie wiedziałam, że „łysa glaca” to synonim schludności. Nie oceniam ludzi po fryzurze lub jej braku, ale pierwsze co się nasuwa to „skin”? Albo kobiety też na łyso, albo w koczek. Pod czapką nikt nie złapie, poza tym nigdy nawet o takim przypadku nie słyszałam, ale zawsze mogą sobie obcinać ……bo kryminalista może za niego złapać :)

 6. ~makarena · 14 czerwca 2014 Odpowiedz

  wiadomo, że nie chodziło mi o koczek ;)

 7. ~Jan Janiak · 14 czerwca 2014 Odpowiedz

  A potem będziemy mu płacić rentę jak go lump za kudły wytarga, albo maski gaz. nie włoży bo mu broda przeszkadza. Debilizm sięgnął bruku…

 8. ~Agnieszka · 16 czerwca 2014 Odpowiedz

  wybierając ten zawód wiedział na co się decyduje, jakie są regulaminy i ograniczenia. Dlatego powinien ściąć włosy, albo zwolnić się z Policji, jeśli były one dla niego tak ważne. A nie marnotrawić teraz publiczne pieniądze na rozprawy sądowe, bo on komuś chce coś udowodnić. Krótkie włosy to nie tylko łysa glaca.

  • ~wisznu · 28 lipca 2014 Odpowiedz

   idąc do jakiejkolwiek pracy człowiek wiedział na co się decyduje, m.in. na emeryturę w okreslonym wieku.
   Albo inny przykład – ginekolodzy idąc na studia, robiąc specjalizacje itd. wiedzieli, że przyjdzie im co jakiś czas wykonywac aborcje, itp.

   A zasady jednak zmieniają się w trakcie gry. I mało kto się przejmuje naszym utyskiwaniem, że marnowane sa nasze pieniądze z podatków…

 9. ~Walterowicz Kancelaria · 29 lipca 2014 Odpowiedz

  Jestem bardzo ciekawy jak ta sprawa się zakończyła, co było dalej. Jeżeli jest jakiś odgórny regulamin, który pozostaje niezmienny od czasu przystąpienia do służby, trzeba się do niego bezwzględnie stosować. Policjant wiedział na co się pisze (albo i nie wiedział, jeżeli nie czytał regulaminu) i powinien był przestrzegać wytycznych. Feminista, można by rzec, chce praw do włosów na głowie niczym piękna niewiasta.

 10. ~xy z · 27 listopada 2014 Odpowiedz

  tak czytam i czytam, jest dużo zawodów związanych z schludnym wizerunkem. Dopiero studiuje, ale wiem ze w przyszlości nie bede mogla mieć w szpitalu dlugich czerwonych paznokci, rozpuszczonych wlosow, itp. Czasami żaluje jak idę na wesele, ze paznokcie mam tak krotkie jakby byly u dziecka.Taki jest moj przyszly zawod i wazniejsze jest to co robie i jak mi na tym zalezy. Cóż praca i podejscie do niej chce miec odpowiednie, a wyglad to drugorzędna sprawa. Włosy będą rozpuszcze kiedy będzie odpoczynek.

Zostaw odpowiedź