Vademecum matki karmiącej – cd.

Pod wpisem dotyczącym zmiany zasad refundacji leków i mleka zastępczego dla niemowląt (od 1 marca 2014 r.) pojawiło się wiele pytań i wątpliwości. Pytania są jak najbardziej zasadne. Sama je sobie kiedyś zadawałam i szukałam na nie odpowiedzi. Żeby ułatwić wam zadanie zamiast w komentarzach odpowiem na nie zbiorczo w tym wpisie.

Jakie są wskazania do wypisania recepty na mleko zastępcze?

Tu nie ma jednej odpowiedzi. Każde z rodzajów mleka przepisuje się ze względu na inne (czasem podobne wskazania). Jeśli chcecie to sprawdzić dokładnie, zajrzyjcie do Obwieszczenia, o którym kiedyś pisałam*. Dla waszej wygody zebrałam te najpopularniejsze diety bezmleczne, wskazania do ich zastosowania i opisałam je na dole wpisu (razem z poziomem refundacji).

Dlaczego przed wypisaniem recepty lekarze kierują na testy alergiczne?

Jak wynika z przytoczonych wyżej wskazań, samo podejrzenie alergii nie wystarczy. Lekarz powinien mieć potwierdzoną np. nietolerancję laktozy związaną z nadwrażliwością na białko krowie, czy inną alergię. Może to sprawdzić właśnie za pomocą testów alergicznych.

Co jeśli testy wyjdą ujemnie a dziecko po zastosowaniu „normalnego” mleka ma wysypkę?

To jest pewien problem, z którym sama musiałam się zmierzyć. Sęk w tym, że u małych dzieci testy często niczego nie wykazują, co wcale jeszcze nie znaczy, że dziecko faktycznie nie jest uczulone. Alergolodzy wiedzą o tym doskonale, a mimo to mają opory przed wypisaniem zaświadczenia, że dziecko powinno spożywać refundowaną  mieszankę dla dzieci, których uczulenie jest potwierdzone testem.  Jak zwykle chodzi o pieniądze, których brak doprowadza do istnych paradoksów polegających na tym, że i lekarze i farmacuci boją się przepisywać i wydawać leków bezpodstawnie żeby nie być zobligowanym do zapłaty na te leki.

Oni walczą o swoje przetrwanie, my matki karmiące też musimy!

Dlatego nawet jeśli testy wyjdą wam ujemnie, a dziecko ma objawy uczuleniowe pamiętajcie, że lekarz stawia rozpoznanie nie tylko na podstawie badań diagnostycznych, ale także badania podmiotowego (wywiadu lekarskiego), badania przedmiotowego. Dlatego domagajcie się, żeby te inne elementy też były brane pod uwagę przy diagnozie -  obserwacja dziecka i wywiad z rodzicami powinna być dla lekarza równie ważna wskazówka co testy.

Jeśli na testach wyjdzie wynik ujemny, a mimo wszystko u twojego dziecka występują objawy alergiczne zrób mu zdjęcia, zabierz dziecko i zdjęcia do lekarza. Pokaż je lekarzowi i opisz objawy. Zanotuj wcześniej po czym objawy te się nasiliły.

U moich dzieci żadne testy nie wykazały uczulenia na białko krowie, a jednak coś było na rzeczy. Ilekroć zaczynałam je karmić zwykłymi mieszankami ich stan się wyraźnie pogarszał. Z tym mniejszym nawet trafiłam do szpitala z powodu zaostrzonego stanu zapalnego skóry wywołanego alergią. Moje doświadczenia z lekarzami były dość karkołomne, ale nie poddawałam się i walczyłam o  recepty na te paskudne w smaku i zapachu mieszanki. Jedno i drugie dziecko w okolicach 2 roku życia naturalnie wyrosło z tych alergii na tyle, że zaczęłam podawać im zwykłą mieszankę. Czyli mogę powiedzieć, że walka ta się opłaciła, bo okresowe karmienie dietą mlekozastępczą przyniosło pożądane rezultaty.

Czy receptę może wypisać lekarz rodzinny czy tylko lekarz specjalista?

Lekarz jest uprawniony do wystawiania recept na refundowane środki spożywcze. Jest to decyzja lekarza, ale mam już pewne wątpliwości, czy będzie mógł to zrobić ze względu na przewlekłość choroby alergicznej. Tu będzie musiał się raczej wypowiedzieć lekarz specjalista – alergolog. Będzie potrzebne jego zaświadczenie.

Jednak mając ważne zaświadczenie alergologa potwierdzające alergię np. na białko krowie masz pełne prawo domagać się wypisania recepty ze zniżką od lekarza rodzinnego. Jeśli lekarz ci odmówi, zmień go, a jeśli jesteś na tyle zdeterminowany złóż na niego skargę. Jeśli nie pomoże skarga do kierownika placówki (u mnie pomogła), zadzwoń do regionalnego oddziału NFZ do sekcji skarg i wniosków.

Do którego roku dziecka przysługuje refundacja? Czy dziecko które skończyło 2 rok życia jeszcze się „łapie” na refundację?

Moim zdaniem taka granica mogłaby jedynie wynikać właśnie z ww. Obwieszczenia*, które reguluje poziom refundacji lub z charakterystyki danej mieszanki. We wspomnianym Obwieszczeniu* (ani w żadnym innym akcie prawnym) nie znalazłam przepisu, który wprowadzałby ograniczenia co do wieku. W charakterystyce mieszanek  jest zwykle podana informacja o tym, że mieszankę z numerem 1 podajemy przykładowo do 4 miesiąca życia, a mieszankę z numerem 2 – powyżej 4 miesiąca. Natomiast nie ma zakazu, aby przepisać mleka z nr 2 dla dziecka starszego niż przykładowo 2 lata. Wniosek z tego taki, że takich ograniczeń brak. Jeśli jest inaczej to mnie poprawcie.

Wiem, że niektórzy lekarze, którzy przepisują refundowane mleko zastępcze nawet starszym dzieciakom bez problemu. Wiem też, że niektórzy odmawiają z uwagi na wiek. Moim zdaniem bezpodstawnie.

Jak obiecałam, poniżej podaję listę wskazań do najpopularniejszych diet mleko zastępczych.

Bebilon pepti 1,2, DHA, proszek, 450 g

Diety eliminacyjne mlekozastępcze – hydrolizaty białek mleka

Wskazania: Zespoły wrodzonych defektów metabolicznych, alergie pokarmowe i biegunki przewlekłe.

Odpłatność : 30%

Humana SL, proszek, 650 g

Diety eliminacyjne mlekozastępcze początkowe przeznaczone dla niemowląt od urodzenia

Wskazania: Zespoły wrodzonych defektów metabolicznych, alergie pokarmowe i biegunki przewlekłe.

Odpłatność : 30%

Neocate Advance, proszek, 400g

Dieta eliminacyjna mlekozastępcza – mieszanka elementarna dla dzieci > 1 r.ż.

Wskazania: Postępowanie dietetyczne u dzieci w wieku powyżej 1 roku życia w ciężkiej alergii na  białka mleka krowiego oraz złożonej nietolerancji białek pokarmowych.

Odpłatność : ryczałt

Neocate LCP, proszek,  400 g

Dieta eliminacyjna mlekozastępcza – mieszanka elementarna dla niemowląt

Wskazania: Postępowanie dietetyczne u niemowląt w ciężkiej alergii na białka mleka krowiego oraz złożonej nietolerancji białek pokarmowych.

Odpłatność : ryczałt

Nutramigen 1, proszek, 425 g

Diety eliminacyjne mlekozastępcze – hydrolizaty białek mleka

Wskazania: Zespoły wrodzonych defektów metabolicznych, alergie pokarmowe i biegunki przewlekłe.

Odpłatność: 30%

Nutramigen 1 LGG, proszek, 400 g

Diety eliminacyjne mlekozastępcze – hydrolizaty białek mleka

Wskazania: alergia na białko mleka krowiego, objawy związane z alergią pokarmową związane z nadwrażliwością na białka mleka krowiego, nietolerancja laktozy związana z nadwrażliwością na białka mleka krowiego, wtórna nietolerancja sacharozy związana z  nadwrażliwością na białka mleka krowiego, inne alergie związane z nadwrażliwością na białka mleka krowiego, alergia na białko sojowe z nadwrażliwością na białka mleka krowiego.

Odpłatność: 30%

Nutramigen 2, proszek,  425 g

Diety eliminacyjne mlekozastępcze – hydrolizaty białek mleka

Wskazania: Zespoły wrodzonych defektów metabolicznych, alergie pokarmowe i biegunki przewlekłe.

Odpłatność 30%

Nutramigen 2 LGG, proszek 400 g

Diety eliminacyjne mlekozastępcze – hydrolizaty białek mleka

Wskazania: Alergia na białko mleka, krowiego, objawy związane z alergią pokarmową związane z nadwrażliwością na białka mleka krowiego, nietolerancja laktozy związana z nadwrażliwością na białka mleka krowiego, wtórna nietolerancja sacharozy związana z nadwrażliwością na białka mleka krowiego, inne alergie związane z nadwrażliwością na białka mleka krowiego, alergia na białko  sojowe z nadwrażliwością na białka mleka krowiego.

Odpłatność: 30%

Nutramigen AA, proszek, 400g

Dieta eliminacyjna mlekozastępcza – mieszanka elementarna dla niemowląt i dzieci

Wskazania: Stosowanie dietetyczne u niemowląt od urodzenia i dzieci z ciężką postacią alergii na  białko mleka krowiego oraz nietolerancją różnego rodzaju żywności, u których zastosowanie w postępowaniu dietetycznym hydrolizatów o znacznym stopniu hydrolizy nie przyniosło efektu, a także w alergii na białko sojowe i w przypadkach, gdy wskazane jest zastosowanie mieszanki elementarnej zwyczajnej.

Odpłatność: ryczałt

Nutrison advanced, Peptisorb Powder, proszek, 4 szt.a 125g (kart.)

Dieta peptydowa kompletna

Wskazania: Zespoły wrodzonych defektów metabolicznych, alergie pokarmowe i biegunki przewlekłe.

Odpłatność: 30%

* Załącznik do obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia  24 lutego 2014  r. (poz. 42) Wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień, Tabela A 2. Środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego dostępne w aptece na receptę w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń lub we wskazaniu określonym stanem klinicznym. 

Całość aktualnego Załącznika znajdziecie klikając tu. 

**

To tyle na dziś.

Jeśli się wam tu podoba i chcecie być na bieżąco śledźcie Prawnika na macierzyńskim na Facebook’u i Google.

http://prawnik-na-macierzynskim.blog.pl/o-mnie/

18 komentarzy

 1. ~Beata · 21 maja 2014 Odpowiedz

  SIedze, czytam i zalamuje rece, cieszac sie w duchu, ze moje latorosle nie maja zadnych alergii pokarmowych. Zalamuje rece, poniewaz te wszystkie informacje powinny byc dostarczane pacjentowi (no, raczej jego rodzicom) wlasnie przez lekarza, a farmaceuci powinni miec na kasach, przy kazdym mleku zapisane ktory jest refundowany i w jaki sposob (kody jakies moze….). Dlaczego? Bo przeciez chodzi o dobro dzieci, parawda? No a ze alergie nie wybieraja dzieci ludzi wyksztalconych, ale „rzucaja sie” jak popadnie, to sila rzeczy ludzie, ktorzy „sie nie znaja”, a w dodatku maja nieszczescie pracowac za najnizsza krajowa sa w gorszej sytuacji i nierzadko kosztem wyrzeczen zapewniaja swoim alergicznym dzieciom mleko, placa 100% ceny. Taki paskudny „zaklety krag”… JAk to mawial moj przyjaciel z dziecinstwa: „Biednemu zawsze chleb margaryna na podloge spadnie…”

  • Prawnik na macierzyńskim · 22 maja 2014 Odpowiedz

   Niestety te informacje nie są podawane w sposób kompletny przez lekarzy. Nawet jak się człowiek dopytuje to jest zbywany, a często wręcz uzyskuje nieprawdziwe informacje! Jak się nie jest prawnikiem trudno funkcjonować w tym kraju.

  • ~Apt · 22 maja 2014 Odpowiedz

   ” farmaceuci powinni miec na kasach, przy kazdym mleku zapisane ktory jest refundowany i w jaki sposob”
   jakie kody? :D no bez jaj

   • ~Beata · 23 maja 2014 Odpowiedz

    Prosty informatyk moglby Ci wytlumaczyc, ze na kasie fiskalnej moza wyswietlic rozne informacje o produkcie. Wystarczy wbic w pamiec kasy np. R30 dla mleka refundowanego w 30% i po problemie. Zadne filozofia i „bez jaj” sie obedzie.

    • ~Apt · 23 maja 2014 Odpowiedz

     A ty myślisz ze farmaceuci z pamięci wszystko robią :P program podpowiada jaka jest odpłatność -> w przypadku mleka (wybierasz 100% lub ryczałt) lub (100% lub 30%) albo i inne kombinacje…i żadnej filozofii w tym nie ma i żadnych kodów tu nie potrzeba

     • ~Apt · 23 maja 2014

      ucięło mi zdanie ” i inne kombinacje są ale w przypadku innych leków”

 2. ~Beata · 23 maja 2014 Odpowiedz

  Nie mysle, ze robia z pamieci, ale nie pomagaja dajac ludziom zyczliwe rady. Jak matka nieswiadoma przychodzi do apteki I placi 100% bo nie ma recepty na mleko, ktore moze byc refundowane – ani lekarz, ani farmaceuta nie podpowie jej, ze moze sie ubiegac o recepte na takie mleko. Dochodzi do sytuacji, kiedy rodzicow chorych dzieci traktuje sie jak wrzody na siedzeniu, a nikt im nie pomaga. „ZNIeczulica spoleczna” I tyle. CIekawa jestem ilu pracownikow aptek TWoim zdaniem da rade matce kupujacej mleko dla alergicznego dziecka, ze to mleko moze byc tansze z recepta? NIEwielu, prawda? PRzeciez o ile latwiej podac towar I skasowac 100% niz sie bawic w papierkowa robote…

  • ~Apt · 23 maja 2014 Odpowiedz

   To lekarz decyduje o refundacji (a z tym bywa rożnie jak wiadomo) a nie farmaceuta! Wiesz ile awantur by było w gabinecie lekarskim czy na linii lekarz – apteka gdyby każdy farmaceuta wyskakiwał z takimi radami?! Przerobiłam to na własnej skórze więc wiem jak to wygląda „od kuchni”…

  • Prawnik na macierzyńskim · 27 maja 2014 Odpowiedz

   Zgadzam się z Tobą Beato, że płaci się te składki i podatki, a jak przyjdzie skorzystać z państwowej instytucji- np. żłobek czy przedszkole- to zapomnij, jak chcesz mieć służbę zdrowia na przyzwoitym poziomie – to idziesz prywatnie, a o refundowane mleko musisz walczyć jak lwica. To jest co najmniej irytujące! Ale też rozumiem że to nie farmaceuta może decydować o tym, czy mleko ma być ze zniżką czy nie. Jak widziałaś po treści mojego posta na blogu, do refundacji potrzebna jest konkretna diagnoza, którą tylko lekarz może postawić. Farmaceuta uczynić tego nie może, jeśli chciałby iść na rękę rodzicowi-musiałby pokryć różnicę ceny z własnej kieszeni. A tego oczywiście od farmaceuty oczekiwać nie można.

 3. ~Apt · 23 maja 2014 Odpowiedz

  Po prostu chodzi mi o to, że farmaceuta nie powinien się wpieprzać w kompetencje lekarza i odwrotnie…lekarz jest od leczenia i wypisywanie recept z refundacją (lub bez) a farmaceuta od realizacji. Masz wątpliwości czy pytania? To zapytaj lekarza, farmaceuty, pielęgniarki, poczytaj w internecie – możliwości jest wiele, ale nie miej pretensji do każdej z tych osób o to, że „nikt ci nie powiedział”!

 4. ~Beata · 24 maja 2014 Odpowiedz

  Zgadzam sie w 100% ze farmaceuta nie powinien sie „wpieprzac” w kompetencje lekarza- nie ma ani odpowiedniego wyksztalcenia, ani wiedzy. Lekarz nie ma natomiat mozliwosci zeby sie „wpieprzac” w kompetencje farmaceuty. Idac Twoim tropem – do lekarza i do apteki powinnismy chodzic z prawnikiem, poniewaz jest z nich wszystkich najbardziej kompetentny. Z reszta masz racje – zawod farmaceuty dzisiaj sie zdewaluowal I sprowadza sie do bardziej wyksztalconego sprzedawcy, ktory ogranicza sie do podawania opakowan I kasuje za to pieniadze. WIecej „empatii” profesjonalnego podejscia mozna otrzymac od pani w miesnym niz w aptece.

 5. ~kasia · 1 czerwca 2014 Odpowiedz

  MI przy wypisie ze szpitala duży nacisk kładli na kwasy DHA aby mózg i wzrok maluchy się dobrze rozwijał . W aptece farmaceuta polecił mi pregnofer oleofarmu bo dawka jest najodpowiedniejsza

 6. ~rene · 17 czerwca 2014 Odpowiedz

  witam jak moge uzyskac refuntacje na mleko dla alergikow np.bebilon pepti. czy trzeba robic jakies badania zeby dostac znizke?

 7. ~łucznik · 22 czerwca 2014 Odpowiedz

  a co zrobić by mieć zniżkę na prawnika? płacę składki wszelakie i podatki sowite a prawnicy duuuuużo kasiorki za swoje usługi chcą. I jeszcze na takich blogach mącą w głowie zwykłym „nie-prawnikom”. Prawnicy powinni być dostępni za darmo,tak jak lekarze, czy tak jak porada farmaceuty. Prawnicy powinni pełnić dyżury , najlepiej nocne i świąteczne.

  • Prawnik na macierzyńskim · 22 czerwca 2014 Odpowiedz

   Świetny pomysł;) Mechanicy samochodowi też powinni być za darmo i na okrągło-nigdy nie wiadomo kiedy nam się auto zepsuje. A piekarze?…hmm kto by nie chciał za darmo świeżych bułeczek każdego ranka i najlepiej z dostawą do domu.
   A tak poważnie – to o czym piszesz wymagałoby zmiany systemu. Tego pewnie się nie doczekasz, ale np. bezpłatną pomoc prawną z urzędu już możesz otrzymać w ramach istniejącego systemu -trzeba tylko napisać do sądu stosowny wniosek i wykazać swoją sytuację majątkową..

 8. ~Ania · 17 lipca 2014 Odpowiedz

  Wszystko rozumiem, współczuję dzieciaczkom, które mają alergię, ja miałam inny problem, moje dzieciątko urodziło się w 31 tc, w związku z pobytem w inkubatorze przez pierwsze 14 dni, laktacje miałam tragicznie niską :-( wszystkie matki twierdziły, że jak rodzi się dziecko to laktacja sama przychodzi …. u mnie było słabo, dzieciątko po odłączeniu od kroplówek (2 próba) zaczęto dokarmiać mm pre nan, ze szpitala, wypuszczono go jak 2 kg maleństwo, do 3 mca życia miał być karmiony mlekiem pre nan, koszt 50 zł/400g, starczało na ok. 4 dni, dziecko zjadało 10-25 ml co 1-2h, najmniesza miarka w mleku była na 30 ml wody.

Zostaw odpowiedź