Urlop rodzicielski wciąż w fazie projektu

Losy przyszłego urlopu rodzicielskiego nie są jeszcze ostatecznie przesądzone. Wprawdzie należy zakładać, że projekt nowelizujący prawo pracy w tym zakresie ostatecznie wejdzie w końcu w życie, bowiem presja społeczna jest na tyle duża, że rząd się raczej z tego nie wycofa, niemniej nie są znane jeszcze wszystkie szczegóły z tym związane.

Piszę o tym m.in. dlatego, że na fali moich poprzednich wpisów takich jak pt: Uwaga ciężarne atakują!!!,  czy Ojcze, na jakim ty urlopie przebywasz? zwracacie się do mnie z serią pytań, jak to będzie w waszym przypadku, kiedy powinniście złożyć odpowiedni wniosek o wydłużony dodatkowy macierzyński, czy też o rodzicielski, jakie świadczenia będą wam przysługiwać, itd.

Niestety nie jestem w stanie udzielić wam 100% odpowiedzi, bo te przepisy jeszcze ewoluują. Najnowszy projekt nowelizacji pochodzi z dnia 22 marca 2013 r. i wprowadzono w nim kolejne zmiany. Póki co, projekt został skierowany do Komitetu Rady Ministrów celem dalszych uzgodnień. Tak, jak obiecałam, będę was na bieżąco informować, co się z nim dzieje.

Założenia nowelizacji i zmiany w stosunku do projektu pierwotnego

Nadal planuje się, że nowelizacja wejdzie w życie w dniu 1 września 2013 r.

Główne założenie jest takie, że urlop rodzicielski, trwający 26 tygodni, ma być udzielony bezpośrednio po dodatkowym urlopie macierzyńskim. Najwięcej pytań pochodzi od matek, które już urodziły, bądź ich poród wypadnie jeszcze przed 1 września 2013 r. Sytuacja tych osób zależy od tzw. przepisów przejściowych ustawy.

Zgodnie z przepisami przejściowymi w obecnym kształcie, jeżeli matka będzie choćby w ostatnim dniu swojego dodatkowego urlopu macierzyńskiego, będzie mogła złożyć wniosek o jego wydłużenie o kolejne 2 tygodnie (tak, aby dodatkowy macierzyński wynosił w sumie sześć tygodni, a nie tak, jak dotychczas – cztery). Co najważniejsze jednak, taka matka będzie miała prawo do urlopu rodzicielskiego.

Kiedy złożyć wniosek o wydłużony urlop

Żeby skorzystać z tego dobrodziejstwa matka będzie musiała oczywiście złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy. Do tej pory projekt nowelizacji był, o tyle „dziurawy”, że przewidywał, że będzie musiała to zrobić w terminie nie krótszym niż 3 dni przed wnioskowanym urlopem. A zatem w praktyce sprowadzałoby się to do takiej sytuacji, że wniosek musiałby być złożony już w sierpniu 2013 r., podczas gdy nowelizacja jeszcze by nie obowiązywała (ma wejść z dniem 1 września 2013 r.).

Siłą rzeczy pracodawca nie miałby jak udzielić jej tego urlopu, skoro nie miałby on do tego podstawy prawnej. Między innymi tę „dziurę” usunięto wprowadzając zmianę, że wniosek taki będzie można złożyć dnia 2 września 2013 r.

Kolejną zmianą, jaką ostatnio wprowadzono do nowelizacji jest taka, że z urlopu rodzicielskiego będą mogli skorzystać funkcjonariusze mundurowi. Jest to niewątpliwie dowód na to, że rząd woli nie zadzierać z mundurowymi.

Rozumiem, że w innym przypadku mundurowi mogliby się czuć dyskryminowani, ale zastanawiam się czy słusznie, biorąc pod uwagę ekstremalne przywileje emerytalne, jakich pozbawione są inne grupy społeczeństwa.

Anyway, jak to mówią, zgodnie z obecnym projektem, w przypadku, gdy matka dziecka będąca funkcjonariuszem służb mundurowych zrezygnuje z części przysługujących jej uprawnień do urlopu macierzyńskiego (a także dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego), czy urlopu rodzicielskiego, będzie mógł z nich skorzystać ojciec dziecka.

Niestety nie wprowadzono  zmian, na które czekało wiele matek tzw.pierwszego kwartału”. Tak więc matki, które urodziły przed dniem 18 marca 2013 r. nadal nie będą mogły liczyć na wydłużony dodatkowy macierzyński i urlop rodzicielski.

Dlaczego matki pierwszego kwartału są bez szans na te przywileje?

O tym opowiem wam w kolejnym wpisie.

***

Po tym wpisie, powstał kolejny:

Dlaczego matki pierwszego kwartału zostały pominięte?

Jednakże powyższe rozważania straciły częściowo na aktualności w związku z tym, że

wydłużone urlopy uchwalono jednak i weszły one w życie od 17 czerwca 2013 r. w życie. Wpis na temat zmian najdziecie tutaj: 

Z próżnego i Salomon nie naleje 

Apetyt rośnie w miarę jedzenia – jestem Matką Gorszego Roku!

http://prawnik-na-macierzynskim.blog.pl/o-mnie/

79 komentarzy

 1. ~martaTM · 10 kwietnia 2013 Odpowiedz

  A co gdy mama jest zdecydowana i chce iść na roczny macierzyński, kiedy i gdzie powinna to zadeklarować (chodzi dokładnie o opcję w której ma dostawać 80% wynagrodzenia przez cały okres urlopu)? Czy taką możliwość mają tylko mamy które urodzą po 1 września?

  • Prawnik na macierzyńskim · 11 kwietnia 2013 Odpowiedz

   Jeżeli urodzisz przed 1 września, to nie będziesz mogła złożyć wniosku od razu na 1 rok, bo nie będzie jeszcze funkcjonowała ta ustawa. Będziesz mogła taki wniosek (o stosowne wydłużenie urlopu) złożyć dopiero później. W tej chwili jeszcze nie do końca wiadomo jak to będzie wyglądało w szczegółach, bo ustawa jest wciąż projekcie.

 2. ~Ewelina · 11 kwietnia 2013 Odpowiedz

  Waspaniały blog:) Rzeczowy, ciekawy, a przy tym bardzo zabawny:) Mam nadzieję, że wytrwałość w jego pisaniu nie skończy się wraz z natłokiem zajęć po powrocie do pracy, bo jak ja będę w ciąży to przepisy na 100% się zmienią i co będę wtedy czytać? ;)

  Pozdrawiam i obciecuję trzymać kciuki w następnym konkursie blogowym:)

 3. ~eposzkodowany · 13 kwietnia 2013 Odpowiedz

  Każda forma przekazu ukazujących się przepisów jest dobrze odbierana przez czytelników…

 4. ~Magda27 · 15 kwietnia 2013 Odpowiedz

  Witam mam straszny problem termin porodu mam na 30 sierpnia a umowę do 17 lipca wiem że automatycznie przedłuża mi się do dnia porodu ale jeśli pracodawca mi nie przedłuży umowy czy będzie mi się należał urlop macierzyński?Jak tak to czy tylko te 4 tyg czy rok?

  • Prawnik na macierzyńskim · 15 kwietnia 2013 Odpowiedz

   Nie masz problemu Magdo, umowa ci cię przedłuży automatycznie, a zasiłek będzie ci wypłacał ZUS. Prawdopodobnie cały rok. Ustawa o rocznym urlopie jeszcze nie weszła w życie, więc dlatego piszę „prawdopodobnie”.

 5. ~Magda27 · 15 kwietnia 2013 Odpowiedz

  Super dzięki za szybką odpowiedź:) POZDRAWIAM

 6. ~Maja · 15 kwietnia 2013 Odpowiedz

  LIEBSTER AWARD! Zapraszam do mnie po szczegóły! :)

 7. ~Krysia · 16 kwietnia 2013 Odpowiedz

  Witam nurtuje mnie jedno pytanie. Jestem mamą bliźniaków. Urodziłam 4 stycznia. Z tego względu obecnie przysługuje mi 31 tygodni urlopu podstawowego oraz 6 tygodni urlopu dodatkowego. Urlop podstawowy skończy się 8 sierpnia, a dodatkowy 19 września. Czy w tej sytuacji bedę mogła skorzystać z urlopu rodzicielskiego, pomomo tego, że urodziłam przed 17 marca?

 8. ~aeffchen · 17 kwietnia 2013 Odpowiedz

  Ciekawa jestem jak to będzie z wymiarem zasiłku w przypadku dużych różnic w wysokości zarobków rodziców dziecka. Chodzi mi o to np. kiedy macierzyński jest płatny w 100% i bierze go matka, a np. potem rodzicielski bierze ojciec i jest płatny w 60%. To 100% jest z pensji matki, a 60% z pensji ojca? Czy jeszcze tego nie wiadomo? Można by wiedząc, jak to będzie wybrać opcję bardziej optymalną finansowo dla rodziny.

 9. ~karolina · 26 kwietnia 2013 Odpowiedz

  A ja mam pytanie.. urodziłam 20 stycznia i umowę mam do sierpnia.. Jeżeli pracodawca mi nie przedłuży umowy to mam prawo korzystać z urlopu rodzicielskiego czy jestem bez szans? czy ma obowiązek przedłużyć umowę? jak to teraz będzie?

 10. ~klaudia · 26 kwietnia 2013 Odpowiedz

  Witam, proszę o pomoc.
  Termin porodu mam na 17.05, czy aby skorzystać z urlopu macierzyńskiego dodatkowego i bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego muszę przed data porodu zgłosić to do pracodawcy czy tylko po urodzeniu wysłać akt urodzenia maluszka i po wejsciu ustawy czyli we wrześniu napisać wniosek o urlop dodatkowy macierzyński i rodzicielski? proszę o pomoc bo do porodu 3 tyg a ja nie wiem jak sobie poradzić.

  • Prawnik na macierzyńskim · 28 kwietnia 2013 Odpowiedz

   Klaudzia, spokojnie zdążysz. Zaraz po porodzie nie będziesz w stanie złożyć wniosku o rodzicielski, bo prawdopodobnie ustawa jeszcze nie wejdzie do tego czasu w życie, więc na pewno przed urodzeniem nie musisz niczego zgłaszać. Po urodzeniu złożysz wniosek o macierzyński, a jak wejdzie w życie nowa ustawa o kolejene urlopy. Akt urodzenia ci się przyda.

 11. ~Lukasz · 29 kwietnia 2013 Odpowiedz

  Moje pytanie dotyczy terminow wprowadzenia w zycie ustaw – na ile realnym jest wprowadzenie z dniem 1 wrzesnia w zycie tego „projektu”, gdyż wciaz dluzo sie dyskutuje i nic z tego na razie nie wynika – czy w przeciagu 4 miesiecy ( w tym oczywiscie przerwa wakacyjne sejmu), daja realne szanse w majestcie prawa na zatwierdzenie tego projektu. Z gory dziekuje za odpowiedz.

 12. ~eMka · 1 maja 2013 Odpowiedz

  Mnie zastanawia taka sprawa:
  Termin porodu mam na 10 czerwca, a umowę do 30 czerwca. Według przepisów rozumiem, że do końca umowy przysługuje mi urlop macierzyński,a potem (w przypadku nie przedłużenia umowy) przejdę na zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS. No i teraz – skoro już nie będę pracownikiem, to będę mogła się ubiegać o dodatkowe tygodnie macierzyńskiego i rodzicielski (oczywiście zakładając, że to wejdzie w życie)? Czy po 20 tygodniach macierzyńskiego po prostu zostanę już z niczym? A jeśli tak, to gdzie i z czym się zgłaszać? A może pracodawca musi mi przedłużyć umowę o czas trwania macierzyńskiego? Bo ja kompletnie się na tym nie znam.

 13. ~SylwiaU · 23 maja 2013 Odpowiedz

  Witam,
  Urodziłam 11 stycznia 2013. Macierzyński (wraz z dodatkowym) kończy mi się 30 czerwca.
  Czy są szanse, że do tego czasu rząd coś uchwali? Obiecali matkom I kwartału dodatkowy macierzyński, ale póki co czarno to widzę. Pracodawca się już dopytuje.

 14. ~onirak · 23 maja 2013 Odpowiedz

  Witam,

  poczytałam rozporządzenie do ustawy i ciągle zastanawiam się… urlop rodzicielski ma być na podstawie i prawach podstawowego urlopu macierzyńskiego- wobec powyższego czy będę mogła prcować na umowę zlecenie u innego pracodawcy i dostawać zasiłek macierzyński? Niby nie jest to zabronione nawet na podstawowym macierzyńskim ale może się źle doczytałam…?

 15. ~Justka · 27 maja 2013 Odpowiedz

  Witam. Mam pytanie. Urodziłam 1 stycznia 2013, zgodnie z najnowszymi ustaleniami przysługuje mi kolejne 2 tygodnie dodatkowego urlopu oraz urlop rodzicielski. Kiedy muszę złożyć odpowiednie wnioski, bo w pracy nikt nie umie udzielić mi odpowiedzi, a nie chcę przegapić terminu.

  • Prawnik na macierzyńskim · 27 maja 2013 Odpowiedz

   Sytuacja jest beznadziejna. Nie ma jeszcze ustawy, która wprowadza te przywileje w życie, a zatem nie ma na co się powołać w takim wniosku. Możesz spróbować się powołać na projekt ustawy o zmianie kodeksu pracy. Niemniej jest to bardzo wątpliwa podstawa i mam świadomość, że od strony prawnej-nieskuteczna. Nie mam pojęcia jak rząd zamierza z tego wyjść. Nie poradzę ci nic ;(

 16. ~murcia · 28 maja 2013 Odpowiedz

  Witam,
  Jestem zatrudniona na umowe o prace do 30 sierpnia tego roku, termin porodu wypada na 29 czerwca, czy musze złożyc przed porodem wniosek do pracodawcy o dodoatkowy urlop macierzyński?? czy moge to zrobic 14 dni przed zakonczeniem podstawowego wymiaru urlopu macierzynskiego? oraz kiedy i do kogo mam złozyc wniosek o urlop rodzicielski??? dziekuje za odpowiedz
  Marlena

 17. ~Mama Bliźniaczek · 28 maja 2013 Odpowiedz

  Witam, Czy mamy wieloraczków z ostatniego kwartału 2012 r. , które w dniu wejścia w życie ustawy będą przebywać na dodatkowym urlopie macierzyńskim , również będą objęte nowymi przepisami ? Czy dotyczyć one będą wyłącznie dzieci urodzonych w 2013 roku ?

 18. ~nauczycielka · 28 maja 2013 Odpowiedz

  witam,
  jestem nauczycielką i termin porodu mam na 13 czerwca, urlop roczny mnie obejmie, ale nie wiem czy będę mogła z niego skorzystać, bo nie chce przerwać awansu zawodowego (półtora roku już za mną) i zaczynać go od nowa (do przerwy należy doliczyć chorobowe, które rozpoczęłam w połowie marca). Znalazłam w internecie wiele informacji o proponowanych w tej kwestii zmianach (m.in. tu: http://www.samorzady.pap.pl/depesza/wiadomosci_centralne/dep/124484/Staz-inaczej–Urlop-macierzynski-moze-nie-przerwie-stazu-nauczyciela ) jaka jest realna szansa, że w związku z wejsciem nowej ustawy zdążą dokonać zmian w ustawie o awansach zawodowych nauczycieli?

 19. ~Dominika · 29 maja 2013 Odpowiedz

  Witam!

  Jestem nauczycielką, której umowa o pracę kończy się 31.08.2013. Termin porodu mam 4.08.2013. Pracodawca zaproponował mi możliwość zatrudnienia w niepełnym etacie od II semestru. Mam jednak wątpliwość, czy będę mogła łączyć urlop rodzicielski z pracą – na stronie mpips znalazłam
  „Projekt przewiduje, że pracownik uprawniony do dodatkowego urlopu macierzyńskiego może łączyć korzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. (…)Analogiczne zasady łączenia urlopu z pracą miałyby obowiązywać w przypadku urlopu rodzicielskiego”.
  W moim przypadku to ZUS udzieli urlopu rodzicielskiego. Czy w takim razie mogę podjąć pracę w szkole, w której kończy mi się umowa? A gdybym chciała podjąć pracę u zupełnie nowego pracodawcy, to chyba nie mogę (bo to nie jest powrót do pracy, tylko podjęcie nowej ?) ? Co z osobami pracującymi na umowę zlecenia – oni też są dyskryminowani, jeżeli podejmą pracę u nowego pracodawcy?

 20. ~ania · 31 maja 2013 Odpowiedz

  Witam mam pytanie jezeli urodzilam coreczke w pierwszym kwartale tzn 1 stycznia a urlop macierzynski mam do 17 czerwca to wnosze wniosek do pracodawcy o 2 tyg dodatkowego urlopu macierzynskiego dodatkowo o 26 tyg urlopu rodzicielskiego w tym samym czasie?Slysze duzo informacji roznych na ten temat wiec juz sama nie wiem.Z gory dziekuje o udzielenie mi odpowiedzi pozdrawiam

 21. ~Anita · 12 czerwca 2013 Odpowiedz

  Witam,
  Mój termin porodu przypada na 14.08 mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Mój pracodawca chce w niedługim czasie sprzedać firmę.
  Proszę o informację kiedy powinnam złożyć wniosek o roczny urlop macierzyński? przed czy po porodzie? do ZUSu czy do pracodawcy?skąd wziąć taki wniosek?
  Z góry dzięki za odpowiedź

  • Prawnik na macierzyńskim · 12 czerwca 2013 Odpowiedz

   Co masz na myśli mówiąc sprzedać firmę? Jeżeli będzie to przejęcie zakładu pracy z art. 231. kodeksu pracy, nowy właściciel firmy stanie się Twoim nowym pracodawcą. Będzie to kontynuacja Twojego stosunku pracy. W takim przypadku wniosek składasz do pracodawcy, możesz to zrobić już na 2 tyg przed porodem (jeśli chcesz z niego skorzystać wcześniej), albo po porodzie.

 22. ~Magda · 12 czerwca 2013 Odpowiedz

  Witam!
  Mam bardzo trudne relacje z pracodawcą i nie mam się kogo poradzić…
  Urodziłam 1 czerwca, wcześniej bo termin miałam na 20go.
  Co teraz? Mam certyfikat narodzin. Wysyłam pracodawcy i informuje go, że będę teraz korzystać z urlopu macierzyńskiego? Wysyłam coś do ZUS? Urodziłam w Czechach i na razie tu jesteśmy. Potem, jakoś chyba w sierpniu pojedziemy do Polski. Ja jestem zatrudniona na um. o prace w PL.
  Czy od razu składać wniosek o dodatkowy macierzyński?
  I z wcześ niejszych komentarzy wywnioskowałam, że na razie czekać z wnioskiem o urlop rodzicielski.

  Dziękuje za odpowiedź!

  P.S. Świetny blog!

  • Prawnik na macierzyńskim · 13 czerwca 2013 Odpowiedz

   Witam, do wypłaty zasiłku potrzebujesz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub zagraniczny akt urodzenia dziecka.
   Nie wymaga się przetłumaczenia na język polski zaświadczeń lekarskich oraz aktów urodzenia dziecka wystawionych na terytorium państwa UE – czyli m.in. w Czechach. Jeśli to pracodawca będzie Ci wypłacał ten zasiłek, to zgłoś to pracodawcy, jeśli ZUS-to do ZUSu. z wnioskeiem o dodatkowy urlop i urlop rodzicielskie wstrzymaj się aż nowa ustawa wejdzie w życie. Wowczas jedziesz mogła złożyć wnioski o 6 tyg dodatkowego i 26 rodzicielskiego.

 23. ~Magda · 13 czerwca 2013 Odpowiedz

  Jeszcze jedno pytanie.
  Przysługuje mi 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. Czyli jeśli urodziłam 1 czerwca to mam urlop macierzyński od 1 czerwca do 12 października.
  A potem mogę wnioskować o ten dodatkowy, tak?
  K.P. mówi:
  Art. 1821.
  §1. Pracownica ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze:

  do 6 tygodni (w 2012 i 2013 r. – do 4 tygodni) – w przypadku, o którym mowa w art. 180 § 1 pkt 1,
  do 8 tygodni (w 2012 i 2013 r. – do 6 tygodni) – w przypadkach, o których mowa w art. 180 § 1 pkt 2-5.

  Czy ja mogę wnioskować o ten dodatkowy urlop w wymiarze 6 tygodni?

  Dziękuję i pozdrawiam

 24. ~Anita · 15 czerwca 2013 Odpowiedz

  Dzięki za odpowiedź ale nie wszystko jeszcze rozumiem.
  ok. wniosek o urlop składam 2 tyg. po porodzie bo przecież mogę być przed porodem jeszcze na zwolnieniu chorobowym.
  a kiedy powinnam złożyć wniosek do ZUSu żebym mogła dostać zasiłek macierzyński?skąd wziąć taki wniosek?
  Z góry dzięki za odpowiedź

 25. ~Ola Kuczak · 17 czerwca 2013 Odpowiedz

  Mam pytanie,urodziłam 4 stycznia 2013 jestem właśnie na dodatkowych 4 tygodniach macierzyńskiego który kończy się 20 czerwca, jak mam napisać nowy wniosek o urlop macierzyński na rok.

 26. ~kama · 17 czerwca 2013 Odpowiedz

  Witam, obecnie jestem w 32 tyg.ciąży mam umowę o pracę, które kończy mi się we wrzesniu, natomiast przewidywany termin porodu to 6 sierpień. W związku z tym jak będzie wyglądała sytuacja z urlopem macierzyńskim i zasiłkiem macierzyńskim? Czy normalnie będę dostawała 100% zasiłku przez 20 tyg.?

 27. ~OLCIA · 18 czerwca 2013 Odpowiedz

  Witam, mam takie pytanie urodziłam 4 stycznia jestem na dodatkowym macierzyńskim (6tygodni) więc ile dostane pieni. 60% czy 80%.
  POZDRAWIAM

 28. ~olcia · 18 czerwca 2013 Odpowiedz

  Witam, mam takie pytanie urodziłam 4 stycznia 2013 jestem na dodatkowym urlopie macierzyńskim(6 tygodni) ile dostane pieni. 60%czy 80% na urlopie rodzicielskim.

 29. ~Magda · 18 czerwca 2013 Odpowiedz

  Witam, urodziłam 17 stycznia, umowa na czas określony w szkolnictwie kończy mi się 31 sierpnia, chcę skorzystać z rocznego urlopu, pracodawca może przedłużyć ze mną umowę od 1 września bo jest etat. Pozostaje pytanie, nie wiemy czy jest to zgodne z prawem, żeby przedłużać umowę w trakcie trwania rodzicielskiego tak, bym mogła wrócić do pracy wraz z końcem rodzicielskiego, czyli w styczniu 2014 ?? Jak rozwiązać ten problem?

 30. ~Elżbieta · 27 czerwca 2013 Odpowiedz

  Witam serdecznie i zwracam się z pytaniem czy będąc na urlopie dodatkowym i rodzicielskim mogę pracować na umowę zlecenie u innego pracodawcy i jeśli tak to ile godzin miesięcznie ?bardzo wspaniały blog !!!!!!!gratuluję i pozdrawiam serdecznie

 31. ~Justka · 28 czerwca 2013 Odpowiedz

  Obecnie przebywam na dodatkowym urlopie macierzyńskim. Później zamierzam wykorzystać 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, który powinien przysługiwać mi do 31.12.2013. Umowa o pracę kończy mi się jednak 30.11.2013. Czy w takim przypadku pracodawca zobowiązany jest pzredłuzyć mi umowę o pracę i zapewnić miejsce pracy po urlopie?Czy też nie?

  • Prawnik na macierzyńskim · 28 czerwca 2013 Odpowiedz

   Nie ma takiego obowiązku, za ten jeden miesiąc zasiłek macierzyński wypłaci Ci ZUS.

   • ~Justka · 28 czerwca 2013 Odpowiedz

    A czy później będę mogła wykorzystać urlop za tamten i bieżący rok/

    • ~Justka · 28 czerwca 2013 Odpowiedz

     Tak więc w przypadku, gdy pracodawca przedłuży mi umowę i wróciłabym do pracy ten miesiąc urlopu rodzicielskiego przepada,

     • Prawnik na macierzyńskim · 28 czerwca 2013

      Jeśli ci przedłuży umowę, to będziesz mogła dokończyć ten rodzicielski i wrócić dopiero po urlopie do pracy. Jeśli ci nie przedłuży, to tak jak pisałam ostatnio – formalnie nie będziesz na urlopie, ale i tak dostaniesz zasiłek, więc nie rozpatrywałabym tego w kategoriach „przepada”.

 32. ~MALWINA · 1 lipca 2013 Odpowiedz

  Witam, mam umowę na czas określony do 28.02.2013 roku, jak najszybciej chcę zajść w ciążę więc urodzę po 28.02 wiem , że pracodawca automatycznie musi przedłużyć umowę do dnia porodu. Pracodawca na pewno nie przedłuży mi umowy. Zasiłek macierzyński będzie wypłacany przez ZUS. Mam Tylko pytanie odnoście tego zasiłku, czy zgodnie z nową ustawą będzie mi on wypłacany przez rok czy tylko 26 tyg. Czy ZUS wypłaca także rodzicielski? Gdy urodzę nie będę już pracownikiem tego zakłądy tylko osobą bezrobotną więc czy przysługuje mi ten roczny urlop?

 33. ~Joanna · 3 lipca 2013 Odpowiedz

  Zasiłek macierzyński wypłaca mi ZUS. Jestem w trakcie pisania wniosku o urlop rodzicielski jeśli nie jestem już zatrudniona to co muszę wpisać w miejscu „oznaczenie pracodawcy”?

 34. ~MALWINA · 4 lipca 2013 Odpowiedz

  Tak wkradła się pomyłka, umowę mam do 28.02.2014 roku :)

  • Prawnik na macierzyńskim · 7 lipca 2013 Odpowiedz

   Malwina, musisz się więc spieszyć. Jeżeli do 28 lutego 2014 będziesz już po 3 miesięcy ciąży, Twoja umowa zostanie automatycznie przedłużona do dnia porodu. Potem wygaśnie, ale ty się już załapiesz na zasiłek macierzyński – cały, łącznie z rodzicielskim. Good luck ;)

 35. ~Bajer · 9 lipca 2013 Odpowiedz

  Witam,
  mam pytanie odnośnie tego urlopu…umowę mam przedłużoną do dnia porodu czy w takim wypadku zasiłek będzie mi wypłacany przez ZUS przez 26 tygodni czy przez rok?

 36. ~Justyna · 10 lipca 2013 Odpowiedz

  Witam,
  Chciałabym skorzystać z pełnego wymiaru urlopu po porodzie płatnego 80% (podstawowy macierzyński,bezpośrednio po nim przedłużony macierzyński i bezpośrednio po nim rodzicielski). Kiedy powinnam złożyć wniosek do pracodawcy/? Dopiero po porodzie bo na podstawowy macierzyński przechodzi się z automatu, czy przed porodem by zaznaczyć że całość będzie płatna 80%?

 37. ~Bajer · 11 lipca 2013 Odpowiedz

  Dziękuję za odpowiedź. Czy w takim wypadku tj. umowy do dnia porodu wniosek o zasiłek płatny w wysokości 80 % powinnam złożyć u pracodawcy przed porodem czy w ZUSie po porodzie?

 38. ~Iska · 17 lipca 2013 Odpowiedz

  Witam, urodziłam 28.02.2013r. Chcę przedłużyć urlop rodzicielski. Pobieram zasiłek macierzyński z ZUS-u. Kiedy najpóźniej powinnam złożyć wniosek o przedłużenie? Czy mogę złożyć to drogą mailową lub za potwierdzeniem odbioru na poczcie? Chciałabym też złożyć wniosek o becikowe.
  Z góry dziękuję

 39. ~asia · 18 lipca 2013 Odpowiedz

  Witam, urodzilam 11.07.2013 chcialam sie dowiedziec jak napisac wniosek o zasilek maciezynski dodatkowy i urlop rodzicielski z gory dziekuje za pomoc :)

 40. ~ewa · 25 lipca 2013 Odpowiedz

  Witam!
  Obecnie jestem zatrudniona na umowę na czas określony na rok czasu, tj. od czerwca 2013 do maja 2014 r.Termin porodu został wyznaczony na początek marca 2014 r., więc w tym okresie bede nadal zatrudniona.Proszę o informację jak bedzie wygladala moja sytuacja z urlopem macierzynskim, ewentualnym rodzicielskim oraz wychowawczym. Jaka będzie długość urlopów i wyskokość wynagrodzenia/zasiłku macierzyńskiego?Czy funkcjonuje becikowe wypłacane bezwzgledu na dochód , słyszłam że pierwsze jest wypłacane każdemu, natomiast drugie przy uwzględnieniu dochodów.Proszę o pomoc.Pozdrawiam

 41. ~Domi · 26 lipca 2013 Odpowiedz

  Witam. BARDZO proszę o pomoc. Moja sytuacja wygląda następująco: Jestem zatrudniona na umowę na czas określony (1 umowa na okres próbny (17.12.2012-28.02.2013) obecna umowa 01.03.2013-30.09.2013. Obecnie jestem w 31 tygodniu ciąży, planowana data porodu to 26.09.2013. Wiem, że umowy pracodawca mi nie przedłuży, bo powiedział mi oficjalnie, że „w firmie nie lubi się młodych matek”. Nurtują mnie 2 pytania:
  1) Gdzie i kiedy mam złożyć wniosek o roczny urlop/zasiłek macierzyński i czy taki będzie mi w ogóle przysługiwać/czy będę mogła z niego skorzystać skoro kończy mi się umowa?
  2) Co jeśli ciąża będzie przenoszona i urodzę po 30 września, czyli po wygaśnięciu mi umowy na czas określony?

  Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 42. ~zrozpaczona · 1 sierpnia 2013 Odpowiedz

  Witam serdecznie, jestem osobą prowadzącą działalność gospodarczą, urodziłam 24 stycznia, moj urlop macierzynski wraz z dodatkowymi 4 tygodniami skonczył się 10 lipca, a moje biuro rachunkowe dopiero 17 lipca poinformowało mnie o konieczności składania wniosku o kolejne 2 tygodnie dodatkowego urlopu oraz o urlop rodzicielski, przyznam szczerze ze sama tego nie śledziłam ( mam dwoje małych dzieci i brak czasu na telewizje i internet) wniosek mimo wszystko złożyłam, dostałam już odmowę. Moje pytanie czy są jakiekolwiek szanse na przywrócenie tego urlopu? Czy warto się odwoływać?

 43. ~amanda · 15 stycznia 2014 Odpowiedz

  Mam pyt jestem od 11 pazdziernika na tym urlopie macierzynskim i rodzicielskim ale dzis szefowa wreczyla mi swiadectwo pracy czyli ze juz nie jestem zatrudniona. Przepisala firme po prostu i zostalam zwolniona. Ale stwierdzila ze powinnam miec dalej placone macierzynskie dla mnie to troche nierealne skoro nie jestem zatrudniona wiec pyt pania czy bede dalej miala platne?

 44. ~Marta · 21 lutego 2014 Odpowiedz

  Mam pytanie.zostałam zwolniona z pracy z powodu likwidacji zakładu pracy(sklep.osoby fizycznej) zus odmówil mi macierzynskiego.zwolniono mnie30 kwietnia dziecko urodziłam 18.09.2013.odwołałam sie od decyzji zus. Czy jest jakas szansa abym wygrała w sadzie. Jakas luka w prawie.proszę o pomoc.

Zostaw odpowiedź