Oddajcie moje biurko!

Zastanawiasz się, co cię czeka, gdy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym przekroczysz próg swojego dawnego biura? Słusznie. Warto być przygotowaną na zmiany. Na niektóre nie będziesz mogła mieć wpływu.

Zdecydowałaś się na powrót do pracy.

Odświeżyłaś swój garnitur, odkurzyłaś wysłużoną teczkę i ochoczo ruszyłaś do firmy. Ze zdumieniem odkrywasz, że wciąż wiesz, jak poruszać się na szpilkach.

Ha! To jak z jazdą na rowerze!

Wsiadasz do windy, niecierpliwie liczysz piętra i oczami wyobraźni rozkładasz swoje klamoty na dawnym biurku.

Wchodzisz do pokoju…a tam czeka niespodzianka!

Na twoim miejscu, przy twoim biurku siedzi inna osoba. Co gorsza, wygląda na całkiem zadomowioną.

Wydłubać jej oczy? Przerysować twarz? A może odnaleźć szefa i polubownie wyjaśnić to nieporozumienie?

Decydujesz się na to ostatnie, pokojowe rozwiązanie, bo trochę szkoda ci tych świeżo zrobionych paznokci. Od dawna nie były takie wypielęgnowane.

Odnajdujesz szefa, wymieniacie przyjaznego handshake’a, po czym zostajesz skierowana zupełnie do innego pokoju, dostajesz nowe biurko, na zupełnie innym piętrze. Od dzisiaj twoje obowiązki wyglądać będą trochę inaczej.

Inne stanowisko po powrocie

Często pytacie, czy po powrocie z urlopu można was przesunąć na inne stanowisko. Otóż tak – można. Przepisy to umożliwiają, bowiem ustawodawca od czasu do czasu myśli także o pracodawcach i ich uzasadnionych potrzebach.

Ty się „relaksujesz” z dzieckiem, a firma musi jakoś funkcjonować

Spójrz na to w ten sposób. Jeżeli w związku z macierzyństwem nie byłaś obecna w pracy przez dłuższy czas, w twojej firmie na pewno zrobiło się bez ciebie pusto. Zakładam, że twój pracodawca chcąc zapełnić tę pustkę, by móc nadal funkcjonować, musiał wdrożyć plan B.  Zazwyczaj są dwie opcje: albo lukę po tobie udało mu się opękać dotychczasowym personelem, albo przyjął kogoś na zastępstwo na twoje miejsce.

Jeśli sprawdził się wariant pierwszy, istnieje ryzyko, że do szefa przemówi ekonomia i stwierdzi, że skoro dobrze szło bez dodatkowego etatu, który zajmowałaś, to będą tak ciągnąć dalej. Wariant drugi – czyli przyjęcie kogoś na twoje zastępstwo – też jest nie bez ryzyka, bo może się okazać, że ów zastępca zastępuje cię na tyle godnie, że aż żal się go pozbywać.

To właśnie m.in. dla takich uzasadnionych potrzeb pracodawcy stworzono możliwość zmiany twojego stanowiska po powrocie z relaksacyjnego. Przepisy jednak stawiają podstawowy warunek.

Podjęta przez ciebie praca na innym stanowisku musi odpowiadać twoim kwalifikacjom i otrzymywanemu wynagrodzeniu.

Jest różnica, czy wracasz po macierzyńskim czy po wychowawczym

To dziwne, ale przepisy rozróżniają sytuację, kiedy urlopowałaś się dłużej od tej, w której urlopowałaś się krócej. Nie mam pojęcia dlaczego, bo ustawodawca jest przy tym dość niekonsekwentny i nieprecyzyjny.

Po macierzyńskim…

Jeśli nie korzystasz z wychowawczego, wracasz do pracy bezpośrednio po macierzyńskim (lub dodatkowym macierzyńskim), a okazuje się, że powrót do pracy na dotychczasowe stanowisko jest niemożliwy (np. z powodu likwidacji tego stanowiska), pracodawca musi skombinować dla ciebie nowy przyczółek. Przepisy mówią, że masz wówczas prawo do takiego wynagrodzenia, jakie otrzymywałbyś, gdybyś nie korzystała z urlopu.

Chodzi tu o to, że jeżeli w międzyczasie w twojej firmie były wprowadzone dla pracowników podwyżki, podwyżka ta nie powinna cię ominąć i przy ustalaniu twojego nowego wynagrodzenia musi to być wzięte pod uwagę.

Po wychowawczym…

Nieco inaczej zredagowano przepis, gdy chodzi o twój powrót z wychowawczego. Jeśli z braku możliwości zatrudnienia cię na dotychczasowym stanowisku, proponuje ci się inne stanowisko, zaoferowane wynagrodzenie nie może być niższe od tego, które przysługiwało w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Spotkałam się też z takim poglądem, że jeśli w trakcie urlopu wychowawczego pracodawca zlikwidował twoje stanowisko pracy, pracodawca ma obowiązek zatrudnić cię na jakimkolwiek stanowisku pracy nawet nieodpowiadającym twoim kwalifikacjom, ani nierównorzędnym pod względem wynagrodzenia.

Wypowiedzenie zmieniające

Pamiętaj kobieto – matko, że mimo, że istnieją powyższe regulacje, nie stanowią one przeszkody w wypowiedzeniu warunków pracy i płacy po zakończeniu przez ciebie urlopu wychowawczego, jeżeli istnieje uzasadniona przyczyna takiego wypowiedzenia. Wypowiedzenie warunków pracy polega na tym, że zmienia ci się warunki nie z dnia na dzień, ale przy uwzględnieniu terminu wypowiedzenia twojej umowy, jaki w twoim przypadku ci przysługuje. Możesz wprawdzie odrzucić taką ofertę pracodawcy, ale konsekwencją tego będzie rozwiązanie umowy o pracę z upływem okresu wypowiedzenia.

Jak ocenić, co jest zgodne z twoimi kwalifikacjami

O ile oczywiście wysokość wynagrodzenia jest w m i a r ę prosta do zweryfikowania, o tyle już gorzej, gdy chodzi o ocenę, czy zaproponowane nowe stanowisko faktycznie jest równorzędne z dotychczasowym i czy rzeczywiście odpowiada twoim kwalifikacjom.

Pytacie, czy dopuszczalne jest przesunięcie do innego departamentu, jeśli praca wciąż ma charakter biurowy, ale w praktyce sprowadza się do zupełnie innych obowiązków.

Niestety nie mogę wam udzielić jednoznacznej odpowiedzi. To są na tyle problematyczne zagadnienia, trzeba je rozpatrywać indywidualnie, biorąc za każdym razem pod uwagę m.in. wykształcenie, kwalifikacje, dotychczasowy zakres obowiązków i obecny,  itd.

Jeśli po obiektywnej analizie tych czynników dochodzisz do konkluzji, że stanowisko zostało zmienione z naruszeniem prawa, przysługuje ci odpowiednie roszczenie do sądu pracy.

***

W następnym wpisie z tej kategorii opowiem m.in. o korzystnym wpływie karmienia piersią. Nie mam tu na myśli zbawiennego wpływu mleka na dziecko, ale cudowny skutek w postaci skróconego czasu pracy.

http://prawnik-na-macierzynskim.blog.pl/o-mnie/

47 komentarzy

 1. ~Ula · 26 lutego 2013 Odpowiedz

  Ja po powrocie do pracy zostałam przesunięta na inne stanowisko. Co prawda z tą samą podstawą ale już bez samochodu służbowego i bez prowizji. Czyli niby nic a jednak pensja dwa, trzy razy mniejsza. Wszystko w świetle prawa :). W uzasadnieniu usłyszałam że nie będę mobilna bo mam dwójkę dzieci, i że sobie nie poradzę. Bardzo motywujące. Pozdrawiam wszystkie Mamuśki.

 2. ~przesyłka do niemiec · 1 marca 2013 Odpowiedz

  Ciężko jest wrócić po pracy po dłuższym urlopie, jak na przykład macierzyński – nigdy nie wiadomo kogo się zastanie na naszym miejscu, czy w ogóle jest jeszcze „nasze miejsce”. A może będziemy już na całkiem innym stanowisku…Niewątpliwie jest to niewiadoma, którą w pracy trzeba przyjąć z uśmiechem (mimo, że jest inaczej).
  Pozdrawiam ciepło:)

  • Prawnik na macierzyńskim · 3 marca 2013 Odpowiedz

   Tym bardziej, że znam takie sytuacje, w których takie zmiany wyszły na korzyść. W jednym z przypadków – dot. mojej koleżanki – okazało się, że sprawdziła się genialnie w nowej roli, o którą nigdy sama by się nie podejrzewała, gdyby nie owe przesunięcie po wychowawczym ;) Cuda się zdarzają!

 3. ~Nadal nie wiem.. :( · 5 marca 2013 Odpowiedz

  A ja nadal nie wiem czy mogę wrócić do pracy,ponieważ zlikwidowano moje stanowisko pracy(dostałam wypowiedzenie). W okresie wypowiedzenia 3miesięcznego zaszłam w ciąże więc mnie przywrócono do pracy.Pracowałam,pracowałam,urodziłam,macierzyński…Obecnie jestem na L4 i tak naprawdę nie wiem czy jeśli napiszę prośbę o skrócony etat to mnie przyjmą i nie zwolnią przez rok(tzw.ochrona) czy nie?
  Nadal nie wiem,,, :(
  Proszę baaaardzo o pomoc….

  • Prawnik na macierzyńskim · 10 marca 2013 Odpowiedz

   Jeśli twoja umowa o pracę nadal trwa (bo jest to typ umowy na czas nieokreślony, albo została zawarta na okres oznaczony – no. 5 lat – który jeszcze nie upłynął), to powinnaś złożyć wniosek o skrócony wymiar czasu. Jeśli będzie to co najmniej 1/2 etatu pracodawca będzie musiał się zgodzić, a ty będziesz chroniona. Wniosek powinnaś złożyć na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy.

   • ~cudaczkowa · 27 marca 2013 Odpowiedz

    Czy ja dobrze rozumiem…? Jeśli wrócę po macierzyńskim na pełen etat jak dotychczas to pracodawca ma prawo mi wymówić umowę (zgodnie z okresem wypowiedzenia)? Ale jeśli złożę wniosek o skrócony wymiar czasu pracy (min 1/2 etatu) to pracodawca będzie musiał mnie dalej zatrudniać i będę chroniona? A jeśli będę chroniona to przez jak długi okres czasu?

 4. ~Maja · 8 kwietnia 2013 Odpowiedz

  witaj. mam pytanie odnośnie wypowiedzenia zmieniającego. po macierzyńskim pracuje już miesiąc, teraz dowiedziałam się że moim kilku koleżankom zmienili warunki umowy przez wypowiedzenie zmieniające. nie złożyłam wniosku o zmniejszenie wielkości etatu więc nic mnie nie chroni:/
  pytanie brzmi jakie mogą być powody takiego wypowiedzenia?? czy może to być L4?? wczoraj spadłam ze schodów i mam skręcona kostkę i stłuczoną rękę. ale też nie zajmuje żadnego kierowniczego stanowiska:(
  proszę o pomoc

  • Prawnik na macierzyńskim · 9 kwietnia 2013 Odpowiedz

   Maju, nie ma katalogu dopuszczalnych powodów. Mogą one być przeróżne, tyle że muszą być rzeczywiste i pracodawca musi je pisemnie uzasadnić. Jeśli Twoje obrażenia nie uniemożliwiają Ci wykonania pracy, to raczej nie jest to powód wystarczający.
   Pamiętaj jednak, że jeżeli jesteś na zwolnieniu tak długo, że upłynął okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (zobacz art. 53 kodeksu pracy), to pracodawca może Ci dać wypowiedzenie zmieniające.

   • ~maja · 10 kwietnia 2013 Odpowiedz

    dziękuje za odpowiedź i od razu proszę o wyjaśnienie z polskiego na nasze::)
    Pamiętaj jednak, że jeżeli jesteś na zwolnieniu tak długo, że upłynął okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (zobacz art. 53 kodeksu pracy- czytam ten art. i tylko łapie mnie punkt b)b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,

    jak mam to rozumieć??

    może wyjaśnie o co chodzi: od 18 stycznia 2012 byłam na l4- ciąza do 10 sierpnia, dalej macierzyńskie i urlop wypoczynkowy. wróciłam do pracy 4 marca. przepracowałam pełny miesiąc i spadłam ze schodów. czy w związku z tym mogą dać mi to wypowiedzenie zmieniające?? zatrudniona jestem od 2009 roku i przez ten cały czas to są moje jedyne chorobowe:/

 5. ~`zaniepokojona · 28 maja 2013 Odpowiedz

  Pracuje w dużej korporacji. Wracam do pracy za miesiąc bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Do tej pory pracowałam na stanowisku drugiego specjalisty ds BHP. Ale teraz dowiedziałam się że z powodu zbyt niskiego zatrudnienia (poniżej 600 pracowników) i kryzysu już nie jestem potrzebna. Zaproponowano mi stanowisko w dziale logistyki, o którym nie mam zielonego pojęcia. Jak sprawdzić czy to stanowisko jest zgodne z moimi kwalifikacjami i co z wynagrodzeniem? Do tej pory miałam stawkę miesięczną teraz mam przejść na godzinową, zmienia się chociażby zasada premiowania. Proszę o pomoc

 6. ~maja · 16 października 2013 Odpowiedz

  witam prosze o pomoc wracam po urlopie wychowawczym moje stanowisko w administracji zajete brak możliwości powrotu .Pracuje w hipermarkecie gdzie sa moze 2 miejsca pracy w administracji moje i jeszcze jedno a teraz chca mnie dac na kase całkiem inny zakres obowiazków czy to jest stanowisko równorzedne moim zdaniem nie !!!!wolałabym zeby juz mnie zwolnili poszukam sobie podobnej prosze o jakas odp.

  • Prawnik na macierzyńskim · 22 października 2013 Odpowiedz

   Majka, trudno mi powiedzieć, bo nie wiem jak masz skonstruowaną umowę o pracę. Podejrzewam jednak, że jest to nadużycie ze strony pracodawcy i jest to zmiana warunków pracy, których zgodnie z prawem pracy możesz nie przyjąć. Wówczas umowa się rozwiązuje, ale zastrzegam – nie jest to porada prawna, bo nie widziałam twojego zakresu obowiązków.

 7. ~Aleksandra · 28 października 2013 Odpowiedz

  Witam
  W zakładzie jestem zatrudniona ponad 10 lat – umowa na czas nieokreślony. W październiku wróciłam z wychowawczego, moje stanowisko w księgowości jest zajęte. Zostałam oddelegowana ustnie do pracy w innym dziale. Jeśli dostanę wypowiedzenie zmieniające to od kiedy będzie mnie obowiązywało nowe stanowisko pracy i czy mogą mi zmniejszyć wynagrodzenie.
  Pozdrawiam :)

 8. ~IrenaM · 14 listopada 2013 Odpowiedz

  Witam,

  mam pytanie. Czy po powrocie do pracy po dwu miesięcznym „Urlopie macierzyńskim” jaki przysługuje kobiecie, która straciła dziecko (poronienie) również obowiązują ją takie same prawa? Świadczenie nazywa się urlopem macierzyńskim i jest wydawane na podstawie aktu urodzenia (martwego) dziecka.
  Czy mam takie same prawa jak po powrocie z ‚normalnego’ macierzyńskiego?

  Pozdrawiam serdecznie

 9. ~mamuska · 9 grudnia 2013 Odpowiedz

  Witam.mam pytanie:20 pażdziernika 2013 r.wróciłam do pracy po urlopie wychowawczym,na drugi dzień otrzymałam wypowiedzenie zmieniajace warunki pracy i płacy hmm 1/4 etatu a miałam najnijsza krajową.do 16 grudnia mam dac odpowiedz czy przyjmuje czy nie.oczywiście nie.jeśli nie to umowa rozwiazuje sie z koncem stycznia 2014.kilka dni temu dowiedziałam sie że znów jestem w ciązy.i co teraz? jakie mam prawa?czy maciezyński tez mi sie należy?

 10. ~PANIiiii · 24 stycznia 2014 Odpowiedz

  Mam pytanie jeśli wracam z macierzyńskiego do pracy wiedząc, że na moim stanowisku jest koleżanka na zastępstwie która przed moim pójściem na macierzyński wcześniej miała stanowisko Specjalista w dziale Zaopatrzenia i Administracji, a teraz zajmuje moje stanowisko ds. Płacowych w Dziale Spraw Pracowniczych i Płac . Czy mogą mnie dać na jej stanowisko?, a ją zostawić na moim ?! Jak tak to czym mogą motywować taką decyzję? Aha płace różnią się nie znacznie, tzn. jej były mniejsze.

 11. ~PANIiiii · 24 stycznia 2014 Odpowiedz

  Mam pytanie jeśli wracam z macierzyńskiego do pracy wiedząc, że na moim stanowisku jest koleżanka na zastępstwie która przed moim pójściem na macierzyński wcześniej miała stanowisko Specjalista w dziale Zaopatrzenia i Administracji, a teraz zajmuje moje stanowisko ds. Płacowych w Dziale Spraw Pracowniczych i Płac . Czy mogą mnie dać na jej stanowisko?, a ją zostawić na moim ?! Jak tak to czym mogą motywować taką decyzję? Aha płace różnią się nie znacznie, tzn. jej były mniejsze…………………………………………

  • Prawnik na macierzyńskim · 25 stycznia 2014 Odpowiedz

   To zależy od tego jaki zakres masz obowiązków, czy jest taki sam i czy odpowada Twoim kwalifikacjom z tego copiszesz, zakres taki sam rczaj nie będzie. Moim zdaniem pracodawca mógłby to zrobić, ale w trybie wypowiedzenia warunków umowy o pracę.

 12. ~PANIiiii · 12 lutego 2014 Odpowiedz

  Dziękuje za odpowiedż ;-) tak jak Pani zauważyła obowiązki są troszke inne ja miałam sprawy płacowe, a koleżanka miała zakres w stylu administracji tzw. sekretarka .

 13. ~Ewelina · 24 maja 2014 Odpowiedz

  Witam. Moj macierzynski konczy sie 3 czerwca tego roku. Bylam juz na rozmowie z pracodawca. Oznajmilam ze chce wrococ do pracy. Dostalam odpowiedz ze nie ma dla mnie miejsca. Za mnie zostala zatrudniona wczesniej osoba. Zaproponowano mi pojscie na wychowawczy ale niestety mnie nie stac bo jest on bezplatny. Szef powiedzial ze jak wykorzystam zalegly urlop to dostane wypowiedzenie. Czy jest to wszystko zgodne z prawem? Prosze o odpowiedz, sama nie wiem co robic.

  • Prawnik na macierzyńskim · 24 maja 2014 Odpowiedz

   Generalnie przepisy nakazują dopuścić pracownicę do pracy po powrocie z macierzyńskiego. Nie ma jednak przeszkód, aby dopuścić ą do pracy jednego dnia i zwolnić dnia następnego. To jest chyba jedna z najbardziej dolegliwych dla praccowników dziur prawa pracy.

 14. ~ania · 1 sierpnia 2014 Odpowiedz

  A jeśli po powrocie po macierzyńskim na 7/8 etatu dostaje si enowe stanowisko, które potem firma chce zlikwidować to czy ochrona przez rok nadal obowiazuje i musza zaproponować kolejne stanowisko?

 15. ~Agnieszka · 8 sierpnia 2014 Odpowiedz

  Witam,
  do 22 sierpnia jestem na urlopie rodzicielskim, kazano wykorzystać mi zaległy urlop (z 2012 i 13 roku),ale „poproszono” mnie zeby w tym czasie znalazla sobie nową pracę, gdyż w trakcie mojej nieobecności zlikwodowano mój etat.
  Moje pytanie: czy jest to zgodne z prawem?Czy nie powinnam dostać równorzędnego stanowiska (jestem przedstawicielem). Wiem, że w trakcie mojego urlopu doszło do zmiany terenów, została zatrudniona nowa osoba, bo pani kierownik nie mogła czekać na mnie, bo miałam za długi urlop. Dostałam propozycję 3 miesięcznego wypowiedzenia plus 2miesiące odprawy, ale zebym się zgodziła na wypowiedzenie za porozumieniem stron…Czy warto iść do sądu pracy?
  Z góry dziękuję za odpowiedź
  Pozdrawiam
  Agnieszka

  • ~ · 8 sierpnia 2014 Odpowiedz

   Chyba nie. Bo pracodawca faktycznie ma obowiązek przyjąć kobietę do pracy ale nikt mu nie zabroni potem tej osoby zwolnić z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. A skoro dostałaś odprawę to chyba takie właśnie przyczyny leżą u podstaw twojego zwolnienia. Ale za mało znam detali z twojego konkretnie przypadku i sytuacji pracodawcy żeby odpowiedzieć na 100% .
   pozdrawiam,
   Prawnik na macierzyńskim

 16. ~Kasia T. · 8 sierpnia 2014 Odpowiedz

  Witam,

  niebawem wracam do pracy po urlopie macierzyńskim. Zaplanowałam z Pracodawcą (wspólnie), że po powrocie zostanę przeniesiona do nowego działu na nowe stanowisko pracy odpowiadające moim kwalifikacjom. Moje dotychczasowe stanowisko nie zostało zlikwidowane. W jaki sposób powinna odbyć się taka zmiana? I z czym ona się wiąże? Czy istnieją jakieś potencjalne zagrożenia dla pracownika w takiej sytuacji? Proszę o pomoc

 17. ~Halina W. · 24 sierpnia 2014 Odpowiedz

  Ja mam podobną sytuację jak Kasia T. Przed urlopem macierzyńskim ustaliłam z pracodawcą że dostanę inne stanowisko (zamiast kierownika będę ekspertem). Na dwa miesiące przed powrotem pracodawca zapowiedział że obniży mi pensję ze względu na to że nie jest to stanowisko menadżerskie. Złożyłam wniosek o zmniejszenie etatu. Czy w związku z tym godząc się na zmianę stanowiska mogę nie zgodzić się na zmianę płacy oraz czy pracodawca może mi w ogóle zmniejszyć płacę?

 18. ~Ula J. · 28 grudnia 2014 Odpowiedz

  Witam,

  obecnie jestem na urlopie macierzyńskim, przede mną dodatkowy urlop macierzyński i rodzicielski, wcześniej byłam na urlopie wychowawczym z którego przeszłam na L4 ( w 1 dniu powrotu do pracy złożyłam L4 (II ciąża), chciałabym po urlopie rodzicielskim wrócić do pracy ale podczas I ciąży zmieniłam miejsce zameldowania i mieszkam 200 km dalej od miejsca w którym świadczyłam pracę, ze względu na charakter wykonywanej pracy nie mogę powrócić na to samo stanowisko, chciałabym zmienić miejsce świadczenia pracy oraz stanowisko na takie, które jest w moim aktualnym miejscu zameldowania, godzę się nawet na szkolenia związane z objęciem nowego, innego stanowiska. Jak to zrobić aby przekonać do tego pracodawcę, w większości postów jest opisywane jak to pracodawca chce nam zmienić stanowisko, miejsce świadczenia pracy co w sytuacji gdy to pracownik chce to zmienić z uwagi na sytuację rodzinną (nowe miejsce zameldowania, rodzina),

  pozdrawiam

  Ula

 19. ~Marzena P · 6 stycznia 2015 Odpowiedz

  Witam

  Złożyłam u pracodawcy podanie o skrócenie urlopu macierzyńskiego, gdyż udało mi się załatwić dla dziecka żłobek. Jestem samotną matką wiec warunki które mi szef zaproponował mnie poruszyły. Byłam kierownikiem miałam całkiem miłą pensję, dogodne godziny pracy umożliwiające mi po powrocie sprawowanie opieki nad malcem, natomiast teraz szef zaproponował mi stanowisko kasowe za najniższą krajową, praca 7 dni w tygodniu, w systemie dwuzmianowym. Jedyne co mi by w tym przypadku pomógł to przychodzenie na godzinę 7 do pracy a nie 6, abym mogła zawieźć malca do żłobka. Natomiast zmiany popołudniowe trwały by od 14 do 22 co spowodowało by że moi rodzice bądź siostra musiałaby odbierać malca ze żłobka o ile by pasowały im zmiany w ich pracach. Do tego o 22 dziecko musiałabym ja odebrać od kogoś, pojechać obudzić, wrócić do siebie, wykąpać i ułożyć spać i rano wstać i odwieźć do żłobka. Taki system pracy spowodowałby, że praktycznie nie mogłabym sprawować opieki nad dzieckiem. Szef nawet nie chce słyszeć o tworzeniu dla mnie stanowiska pokrewnego, które by mi ułatwiło sporo moją sytuację, twierdząc że sama jestem sobie winna i to ja przecież wypięłam się na firmę.
  Chcę złożyć jeszcze raz podanie o przywrócenie na uprzednie stanowisko z dodatkowym obniżeniem czasu pracy do 7/8 etatu. Czy może mi odmówić i zwolnic zwolnić? A może mogłabym negocjować z nim bycie na niższym stanowisku ale w czasie takich godzin pracy które umożliwiłyby mi popołudniową opiekę nad dzieckiem? Nie wiem co robić aby nie popaść w jeszcze większe problemy bo szef lubi straszyć dyscyplinarkami …

  • Prawnik na macierzyńskim · 8 stycznia 2015 Odpowiedz

   Proszę się nie obawiać – nie ma podstaw do dyscyplinarki. ja złożyłabym propozycję powrotu na 7/8 etatu, wówczas nie będzie można Pani zwolnić przez rok. Proszę negocjować, bo szef zachowuje się niewłaściwie.

 20. ~Agnieszka · 10 lutego 2015 Odpowiedz

  Witam!

  Wracam od marca do pracy po urlopie wychowawczym, dotychczas zajmowałam się wystawianiem faktur i przyjmowaniem reklamacji, na równorzędnym stanowisku jest obecnie zatrudnione 4 osoby, jedna od marca przechodzi na inny dział, a ja nie mogę wrócić na swoje stanowisko, gdyż pracodawca szkoli nową osobę na to stanowisko, a dla mnie proponuje niższe stanowisko kasowe za poprzednią pensję. Uzasadnia taką decyzję tym że długo mnie było i po prostu mnie nie chce na poprzednim stanowisku bo mam małe dzieci i mogę brać chorobowe, a do 2016 ma być restrukturyzacja firmy i powstaną nowe stanowiska, to może w przyszłości się załapię na coś innego. Czy pracodawca może tak postąpić?

  • Prawnik na macierzyńskim · 11 lutego 2015 Odpowiedz

   Trudno powiedzieć na podstawie tak ogólnej informacji,ale wydaje się, że nie powinien.

   • ~Agnieszka · 8 marca 2015 Odpowiedz

    Dostałam aneks do umowy, wg którego z dniem 1 marca obejmuję stanowisko kasjer. Moje poprzednie stanowisko pracownik informacji od 1 marca też się zwolniło tak jak pisałam wcześniej – jedna z osób odeszła, ale kierowniczka nie przyjęła mnie na nie z powrotem. Na urlopie wychowawczym byłam 5 lat, gdy się upomniałam o swoje miejsce to kierowniczka stwierdziła że chyba nie myślałam że po 5 latach wrócę na nie, po drugie mam dzieci i mogę brać chorobowe, a po trzecie zostawia mi poprzednią stawkę, a więc wyższą od kasjerskiej, więc o co mi chodzi. Czy w przypadku gdy wracam z urlopu wychowawczego to pracodawca ma obowiązek przywrócić mnie na wcześniej zajmowane stanowisko? Czy może mnie zdegradować pozostawiając poprzednią stawkę? I co ja mogę zrobić w tym przypadku by odzyskać swoje miejsce?

 21. ~berta · 5 sierpnia 2015 Odpowiedz

  Witam, we wrześniu wracam do pracy po rocznym urlopie macierzyńskim. Aby nie stracic pracy, poniewaz moje kierownicze stanowisku zajal juz ktos inny i wiem,ze szef planuje mnie zwolnic, chcialabym obnizyc wymiar czasu pracy do 7/8 etatu. Czy wtedy moje wynagrodzenie rowniez nie bedzie moglo ulec zmianie przez ten okres 12-stu miesiecy i na jakich zasadach bedzie wyliczane (poniewaz mialam zawsze wynagrodzenie liczone jako podstawa+premia)?Czy musze obnizac wymiar pracy o cala godzine czy tez moge go obnizyc np. o 1/16 etatu, zeby stracic jak najmniej na wynagrodzeniu? Z gory bardzo dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

 22. ~atina · 31 sierpnia 2015 Odpowiedz

  Witam, urlop wychowawczy konczy mi się 30 września br. czy jeśli chcę wrócic do pracy musze pracodawcę poinformowac o tym fakcie?

 23. ~Barbarossa · 8 października 2015 Odpowiedz

  Witam,
  Jak wiele mam spotkałam się z dyskryminacją mojej osoby chcącej wrócić do pracy.

  Do grudnia 2015 przebywam na rocznym urlopie macierzyńskim, chcę powrócić do pracy dlatego już teraz udałam się na rozmowę do pracodawcy w celu uzyskania szczegółów co do mojego powrotu- i co usłyszałam ” nie mam dla Ciebie miejsca”. w Logistyce tam gdzie pracowałam przed ciążą nie ma dla Ciebie miejsca, mam full obsadę, właściwie to nigdzie Cię nie mogę przesunąć – szukaj sobie innej pracy. Ale wiem, że jak się uprzesz to będę musiał Cię przyjąć to „upchnę” Cię gdzieś do biura na magazyn. Czy w takiej sytuacji należy mi się zadośćuczynienie gdybym złożyła wypowiedzenie za brak możliwości podjęcia pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego? Co robić??.

 24. ~Emma · 29 października 2015 Odpowiedz

  Witam, mam kilka pytań bo rownież spotkalam sie z dyskryminacja matki. Zajmowalam w pracy kierownicze stanowisko, wykorzystalam roczny urlop (powiem juz ogólnie) macierzyński, nastepnie 2 miesiace zaległego urlopu wypoczynkowego i delikatnie mowiac zostalam zmuszona do wziecia 5 miesiecy urlopu wychowawczego (bo aktualnie nie ma dla mnie miejsca). Moje pytanie: czy wracajac po moim urlopie wychowawczym, ktory trwał 5 miesiecy, poprosze o nowy wymiar godzin pracy np.:7/8 to czy bede chroniona przez rok? Czy taka sytuacja dotyczy powrotu z nie w pelni wykorzystanego urlopu wychowawczego?

 25. ~Emma · 29 października 2015 Odpowiedz

  C.D. czy taka mozliwosc istnieje tylko po powrocie z macierzyńskiego? Prosze o porade bo niedlugo powinnam zlozyc podanie do pracy i chcialabym miec pewnosc. Pozdrawiam serdecznie i z gory dziekuje za odpowiedz. Emma.

 26. ~Edka · 11 grudnia 2015 Odpowiedz

  Witam serdecznie i proszę o odpowiedz
  Jestem na macierzyńskim od września. Po nowym roku pracodawca likwiduje wszystkie stanowiska z moje działu, tak więc spodziewam się wypowiedzenia. Czy będąc na urlopie macierzyński mam prawo je dokończyć? planowałam wziąść jeszcze rok wychowawczego i następnie zajść w drugą ciążę. Co w mojej sytuacji?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

 27. ~Weronika · 7 stycznia 2016 Odpowiedz

  Witam

  Jeśli to możliwe proszę o podpowiedź. Zamierzam wrócić do pracy po rocznym urlopie macierzyńskim i obniżyć wymiar etatu do 3/4 zgodnie z art. 186 KP. Pracuję za stanowisku księgowej ,na czas mojej nb obowiązki na moim stanowisku przejęła osoba sprawująca nadal formalnie stanowisko pracownika obsługi klienta czy zgodnie z prawem mogę zostać przeniesiona na stanowisko mojej obecnej „zastępczyni” a ona zajmie moje miejsce pracy? Oba stanowiska to „praca biurowa” ale obowiązki skrajnie różne.Przed urlopem pracowałam w godz 8:16 czy godziny pracy również mogą zostać zmienione i mogę otrzymać polecenie pracy również w godz popołudniowych (na moim stanowisku przez 5 lat od kiedy jestem zatrudniona takiego obowiązku nie było).

 28. ~Ania · 11 maja 2016 Odpowiedz

  Witam, za niecały miesiąc kończy mi się urlop macierzyński zostałam zaproszona na rozmowę z Prezesem , po której się okazało ze po urlopie mam wrócić na podobne stanowisko tylko w innej miejscowości niż dotychczas pracowałam. Pytanie czy jest to zgodne z przepisami? Zaznaczam że posiadam umowe na czas niepokreślony w której jest określone miejsce wykonywania pracy, czyli te przed urlopem macierzyńskim. PROSZĘ o pomoc!!!!!!

Zostaw odpowiedź